Kultura i sztuka po 1989 roku

05.07.2016 aktualizacja 18.07.2016

Ruszyła konserwacja obrazu Matki Bożej, daru Jana Kazimierza dla górali

Matka Boska Kazimierzowska. Fot. diecezja.bielsko.pl Matka Boska Kazimierzowska. Fot. diecezja.bielsko.pl

Naukowcy rozpoczęli konserwację pochodzącej z kościoła w Rajczy na Żywiecczyźnie (Śląskie) XVII-w. kopii wizerunku Madonny z Częstochowy, którą góralom ofiarował król Jan Kazimierz – podały służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej. Prace potrwają do jesieni.

Zdaniem konserwatora architektury i sztuki sakralnej diecezji ks. Szymona Tracza, autorem dzieła mógł być o. Felicjan Ratyński, jeden z najsłynniejszych XVII-w. malarzy pracujących na Jasnej Górze. „Gdyby tak się stało, byłoby to sensacyjne odkrycie niezwykle ważne dla historii polskiego malarstwa” – dodał. Jego zdaniem, poziom wykonania obrazu świadczy, iż był to kosztowny dar ojców paulinów dla Jana Kazimierza.

Obrazem zajmują się naukowcy z krakowskiej ASP. Konserwacji przyglądają się specjaliści, m.in. znawca malarstwa XVI i XVII w. prof. Kazimierz Kuczman z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz opiekun zbiorów jasnogórskich Jerzy Żmudziński. Obraz oglądał też kustosz cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej z Jasnej Góry o. Stanisław Rudziński. Wszyscy są zgodni, że wizerunek z Rajczy jest najpiękniejszą XVII-w. kopią obrazu Czarnej Madonny, jaka zachowała się do naszych czasów.

Na uwagę zasługuje niezwykle precyzyjne odwzorowanie na obrazie tzw. koron władysławowskich, z których klejnoty do dziś zachowały się w skarbcu Jasnej Góry. „Zostały ufundowane w 1635 r. przez króla Władysława IV Wazę i poprzedzały korony ofiarowane 8 września 1717 r. przez papieża Klemensa XI. W ten sposób obraz z Rajczy jest unikatowym, prawie fotograficznym przykładem ilustrującym niezachowany dar króla Władysława" - podkreślił ks. Tracz.

Wizerunek został namalowany na blasze miedzianej o wymiarach 64 na 45,5 cm. Pierwotnie posiadał hebanową ramę ze srebrnymi aplikacjami umożliwiającymi ustawianie jej na stole. Mimo upływu wieków jest w dobrym stanie. Bardzo dobrze zachowała się warstwa malarska oraz miedziane podłoże. Ks. Tracz poinformował, że po pierwszych badaniach można stwierdzić, iż był on przemalowywany trzykrotnie w partii szat i tła. Nie wprowadzono natomiast zmian przy twarzy Maryi i Dzieciątka.

Obraz jest poddawany skomplikowanym pracom badawczo-konserwatorskim mającym na celu przywrócenia mu jego pierwotnego wyglądu.

Rajczański obraz Matki Boskiej zwanej Kazimierzowską towarzyszył Janowi Kazimierzowi w czasie prowadzonych przez niego działań wojennych.

Wizerunek trafił do Rajczy w 1669 r. Jan Kazimierz po abdykacji jechał do Francji. Po drodze zatrzymał się w Żywcu, gdzie 4 lipca górale z Rajczy poprosili go o zgodę na budowę kościoła we wsi. Jan Kazimierz zgodził się. Góralom ofiarował wówczas obraz.

Wizerunek został umieszczony we wzniesionym w 1674 r. drewnianym kościele św. Wawrzyńca i św. Kazimierza królewicza w Rajczy. Pod koniec XIX w. we wsi wzniesiona została nowa świątynia. W 1997 r. stała się lokalnym sanktuarium Matki Bożej Kazimierzowskiej.(PAP)

szf/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL