Podczas wtorkowego posiedzenia rząd zajmie się projektem uchwały w sprawie zapewnienia i zagwarantowania środków na realizację wieloletniego projektu budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie.
Projekt zgłoszono na wniosek członka Rady Ministrów i szefa KPRM Marka Kuchcińskiego - wynika z informacji zamieszczonej na stronie kancelarii premiera.
Istotą projektu jest finansowanie wieloletniego projektu budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie.
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie (w organizacji), działające od 2016 r. na terenie byłego Aresztu Śledczego w Warszawie-Mokotowie przy ul. Rakowieckiej, funkcjonowało najpierw w strukturach organizacyjnych Służby Więziennej, a od 2020 r. - jako państwowa instytucja kultury.
Od 17 marca 2022 r. na mocy mocy ustawy z dnia 27 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz. U. z 2022, poz. 375), prezes IPN-KŚZpNP staje się organem prowadzącym Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, a muzeum jest prowadzone przez IPN.
"Zagwarantowane ustawowo środki finansowe umożliwią utworzenie obiektu muzealnego, opowiadającego o historii społecznego oporu przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi. Więzienie mokotowskie to symbol męczeństwa Polaków, którzy w okresie stalinowskim odważyli się walczyć o wolność swojego kraju"- podał IPN w marcu 2022 r.(PAP)
mr/ pat/