Różaniec jednoczy z Bogiem i bliźnimi, nie może wywoływać sporów. Od wieków łączy wierzących, prowadzi do Boga i jest modlitwą niosącą pokój – przypomina rzecznik episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik w kontekście dyskusji o logo Marszu Niepodległości 2019.
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski w przekazanym w poniedziałek PAP komunikacie podkreślił, że różaniec stał się najbardziej powszechną modlitwą na świecie.
"To modlitwa dla każdego. Na różańcu modlą się ludzie różnych kultur i narodów na wszystkich kontynentach – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodał, że różaniec zobowiązuje do podążania za Maryją i życia według Ewangelii.
Rzecznik KEP zaznaczył też, że św. Jan Paweł II zwracał uwagę na to, że modlitwa różańcowa rodzi pokój w naszych sercach i w konsekwencji między ludźmi. Papież Polak mówił: "Odmawiajmy wytrwale różaniec we wspólnotach kościelnych i naszych rodzinach. W trakcie powtarzanych wezwań zjednoczy on serca, doprowadzi do zgody, ożywi nadzieję i obdarzy nas wszystkich pokojem i radością Chrystusa, który dla nas się narodził, umarł i zmartwychwstał".
Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że tradycyjnie w październiku wierni modlą się na nabożeństwach różańcowych. "Niech nasza modlitwa przyniesie jak najlepsze owoce. Módlmy się o pokój na całym świecie, w intencji naszej ojczyzny i nas samych" – zaapelował rzecznik.
Zaciśnięta pięść z oplecionym wokół niej różańcem – tak wygląda logo tegorocznego Marszu Niepodległości, który 11 listopada przejdzie ulicami stolicy. Nie brakuje komentarzy, że taka grafika promująca wydarzenie jest zwykłą profanacją. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ joz/