Religia

31.03.2018

Rzecznik KEP: Wigilia Paschalna najważniejszą liturgia w roku; odpowiada na nasze pytania

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Fot. PAP/G. Momot Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Fot. PAP/G. Momot

Liturgia Wigilii Paschalnej, którą sprawujemy w Wielką Sobotę po zmroku, jest dla chrześcijan na całym świecie najważniejszą liturgią roku. W niej znajdujemy odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące naszej wiary, a tym samym naszego życia – podkreśla rzecznik KEPi ks. Paweł Rytel-Andrianik.

W wypowiedzi, jaką przekazał PAP, rzecznik KEP podkreślił, że Wielka Sobota "jest dniem oczekiwania i ciszy, szczególnie wewnętrznej".

Dodał jednocześnie, że choć w tym dniu, w przeciwieństwie do Wielkiego Piątku, nie ma nakazanego postu, to Kościół zachęca, żeby go podejmować, aż do Wigilii Paschalnej. "W ciągu dnia udajemy się do kościołów, by poświęcić pokarmy, które znajdą się na świątecznych stołach. Ta piękna tradycja oznacza modlitwę o błogosławieństwo dla naszych rodzin i jedność w nich. W tym czasie adorujemy Najświętszy Sakrament, wystawiony w tradycyjnych Grobach Pańskich” – wskazał.

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że liturgia Wigilii Paschalnej zawiera sobie liczne symbole i znaki, które mają pomagać w przeżywaniu tajemnicy zmartwychwstania. "Można powiedzieć, że to matka wszystkich liturgii, nawiązująca do pierwszych wieków chrześcijaństwa i żydowskiej Paschy. Uroczystość rozpoczyna liturgia poświęcenia ognia, od którego zapalany jest paschał, następnie wierni zapalają od niego świece. Ogień symbolizuje światło, które zmartwychwstały Jezus wnosi do naszego życia, by rozświetlać wszelkie ciemności i dawać pokój” – zaznaczył rzecznik KEP.

Wskazał, że w kolejnym etapie liturgii Wigilii Paschalnej odśpiewywane jest Orędzie Wielkanocne, czyli starożytna pieśń – Exsultet. "Rozpoczynają go słowa: +Weselcie się już, zastępy Aniołów, w niebie: weselcie się, słudzy Boga+, w ten sposób Kościół na całym świecie rozpoczyna świętowanie zmartwychwstania Jezusa, z którego wypływa prawdziwa radość i pokój. Następnie ma miejsce szczególna Liturgia Słowa, składająca się z dziewięciu czytań, pomiędzy którymi śpiewane są psalmy. Czytania pochodzą ze Starego i Nowego Testamentu i opisują historię zbawienia człowieka, od momentu stworzenia świata, aż do zmartwychwstania Chrystusa. Po Liturgii Słowa odnawiane są przyrzeczenia chrzcielne, następuję uroczyste wyznanie wiary, w niektórych kościołach udzielane są chrzty” – dodał.

Rzecznik KEP podkreślił, że liturgie Wigilii Paschalnej odbywają się w kościołach na całym świecie wieczorem, a w niektórych parafiach są one całonocnym czuwaniem. "Prawda zmartwychwstania stanowi fundament naszej wiary i jest zachętą do życia nią na co dzień. Ze Świąt Wielkanocnych płynie przesłanie nadziei, pokoju i pocieszenie dla tych, którzy go najbardziej potrzebują" - powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Życzył jednocześnie, by zmartwychwstanie Chrystusa był to czas dla każdego chrześcijanina - czasem "chrześcijańskiego optymizmu, wyrażającego się w otwartości na drugiego człowieka”. (PAP)

autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL