Kultura i sztuka po 1989 roku

09.10.2018

„Rzeczpospolita”: emocje wokół remontu w Wilnie

Litwini odrzucili polskie propozycje w sprawie konserwacji kaplicy w Ostrej Bramie. Resort kultury jest zaniepokojony - pisze wtorkowa „Rzeczpospolita”.

Ministerstwo Kultury zaproponowało stronie litewskiej współpracę przy remoncie kaplicy ostrobramskiej w Wilnie, który właśnie się rozpoczął. Chodziło o dofinansowanie prac konserwatorskich. Propozycje te zostały m.in. przedstawione w liście ministra kultury Piotra Glińskiego do metropolity wileńskiego arcybiskupa Gintarasa Grušasa - przypomina dziennik.

Z informacji, które uzyskała "Rz" w ministerstwie kultury wynika, że "nie odniósł się pozytywnie do tych propozycji".

"Strona litewska podkreśliła autonomię i suwerenność instytucji kościelnych na Litwie, w szczególności na polu ochrony dziedzictwa kulturowego" - powiedziała "Rz" Magdalena Tomaszewska z ministerstwa kultury.

Zapowiedziała, że resort będzie monitorował remont zgodnie z zapisami protokołu polsko-litewskiej grupy ekspertów ds. zachowania dziedzictwa kulturowego, który został przyjęty w 2016 r.(PAP)

nmk/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL