Rzeźba „Akt dziewczęcy” Katarzyny Kobro, przedstawiająca jej 12-letnią córkę Nikę Strzemińską, a także ponad 30 innych dzieł współczesnych artystów, zobaczyć można na wystawie „XX + XXI. Rzeźba” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ekspozycję będzie można oglądać od piątku.
"Chociaż na początku zgromadzone w tej sali dzieła mogą budzić zdziwienie czy opór - bo jednak nie wszystkie wpisują się w konwencjonalny obraz rzeźby - później zaczynają odkrywać przed zwiedzającymi swoje znaczenia, wciągać w swoją narrację i zachwycać" - powiedziała kuratorka wystawy Agata Małodobry, podczas czwartkowego spotkania z mediami.
"Chciałabym, żeby ta wystawa pomogła na nowo odkryć polską rzeźbę nowoczesną" - dodała.
Na ekspozycji znalazło się ponad 30 dzieł, które zdaniem jej organizatorów najlepiej ukazują charakter rzeźby polskiej w XX wieku. Są na niej prace najsłynniejszych twórców - Katarzyny Kobro, Aliny Szapocznikow, Barbary Zbrożyny, Krzysztofa M. Bednarskiego, a także eksperymentatorów - Krystiana Jarnuszkiewicza, Wandy Czełkowskiej i Juliana Jończyka. Goście obejrzą pracę twórców, którzy kształtują obraz sztuki Krakowa - Jacka Waltosia, Zbyluta Grzywacza, Jerzego Beresia i Mariana Kruczka, a także artystów współczesnych, m.in. Ursuli von Rydingsvard.
Na wystawie prezentowane są prace datowane od ok. połowy XX wieku, z mocnym akcentem na czas od połowy lat 50. do końca lat 70. Wtedy to, jak wyjaśniła kuratorka, "zmiany kształtujące rzeźbę polską były bardzo widoczne". Najnowsze prace z kolei to te, pochodzące już z pierwszych dekad XXI w.
"Na wystawie zaznaczyliśmy odejście artystów od rzeźby figuralnej w stronę form eksperymentalnych, takich jak instalacja i environment. Ale tradycja rzeźby figuralnej wciąż trwa - chociaż figura przestała być jedynym synonimem rzeźby, wciąż stanowi bardzo ważny temat dla rzeźbiarzy" - wyjaśniła Małodobry.
Tematy, do których nawiązują prace uzupełniają się wzajemnie, a łączy je idea przestrzeni, która - zdaniem kuratorki - dla rzeźby współczesnej jest kluczowa. Wystawa stanowi część ekspozycji stałej "XX+XXI. Galeria Sztuki Polskiej" w MNK.
Podczas czwartkowego spotkania z mediami Muzeum zainaugurowało współpracę z PGE Polską Grupą Energetyczną S.A.(PAP)
nak/ aszw/