Muzeum Niepodległości (MN) zaprasza w środę na spotkanie „Salonu Dobrej Książki”. Za pomocą internetu zaprezentowana zostanie publikacja Ariela Orzełka „Poszukiwanie modelu realizmu politycznego. Myśl i publicystyka Aleksandra Bocheńskiego” – poinformowała PAP Magda Kukawska z MN.
"W związku z tymczasowym zamknięciem instytucji kultury, spotkania z cyklu +Salon Dobrej Książki+ nie mogą odbywać się w swojej tradycyjnej formie. Prezentacje książek oraz dyskusje na ich temat zostaną przeniesione do internetu. Będzie można je zobaczyć na kanale Muzeum Niepodległości w serwisie YouTube" - czytamy w przesłanej PAP informacji.
29 kwietnia na kanale MN zostanie zaprezentowana publikacja dr. Ariela Orzełka pt. "Poszukiwanie modelu realizmu politycznego. Myśl i publicystyka Aleksandra Bocheńskiego". W nagraniu wezmą udział: Jan Engelgard, dr Maciej Motas oraz dr Tadeusz Skoczek.
"Na maj zaplanowaliśmy aż cztery prezentacje książek, w tym +O Polskę, o Warszawę, o honor, o pamięć: materiały z konferencji+, pod redakcją dr Beaty Michalec i dr. Tadeusza Skoczka" - poinformowała Kukawska.
"Aleksander Bocheński (1904–2001), bohater monografii dr. Ariela Orzełka, to bez wątpienia jeden z najciekawszych i najbardziej oryginalnych myślicieli politycznych minionego wieku (...) Niemal zawsze trzeźwo i beznamiętnie oceniając polskie przywary, pisał odważnie o polskich fantazmatach, mitotwórczej egzaltacji, uderzając w to, co dla Polaków święte. I choć nie zawsze miał rację, to jednak nie sposób było odmówić mu politycznego zmysłu, odwagi w wyrażaniu poglądów na sprawy trudne, nierzadko stanowiące narodowe tabu, których starano się nie dotykać nawet piórem" - czytamy w posłowiu monografii Orzełka napisanym przez prof. Tomasza Sikorskiego.
Sikorski podkreślił, że "przywdziewając szaty Katona był Bocheński, w swoich sądach i opiniach na temat Polski i Polaków, surowy, ale zarazem uczciwy i prawy".
Relację z prezentacji tomu w "Salonie Dobrej Książki" będzie można obejrzeć pod adresem: https://www.youtube.com/channel/UCpTlN_2MBgSLizB8QNqSx9g. (PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/