Blisko 22 tys. pielgrzymów odwiedzi podczas ŚDM sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Najwięcej będzie Włochów, Francuzów, Hiszpanów i Amerykanów – podał bernardyn brat Samuel Portka, który w kalwaryjskim klasztorze odpowiada za obsługę pielgrzymów.
Brat Samuel powiedział, że przyjazd zgłosiło ok. stu grup. Sanktuarium odwiedzi blisko 3,7 tys. wiernych z Włoch i niemal 3,5 tys. Francuzów. Hiszpanów przyjedzie blisko 2,9 tys., a Amerykanów ponad 1,7 tys. Zgłosili się m.in. także młodzi katolicy z Libanu, Gabonu, Australii, Filipin, Hong Kongu, Tajwanu i Argentyny.
"Oprócz grup, jakie zgłosiły przyjazd spodziewamy się również wielu indywidualnych pielgrzymów oraz grup, które przyjadą spontanicznie. (...) Kalwaria jest otwarta dla wszystkich i każdy będzie przyjęty z radością" – podkreśla zakonnik. Zaapelował jednak, by ze względów organizacyjnych pielgrzymi zgłaszali się wcześniej w recepcji domu pielgrzyma.
Bernardyn dodał, że oprócz tysięcy wiernych, którzy odwiedzą Kalwarię, ponad 2,6 tys. skorzysta tam także z noclegów. Dom pielgrzyma przyjmie wiernych z Francji, Kanady, Australii, Węgier, Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Polski.
W Kalwarii Zebrzydowskiej pielgrzymi będą uczestniczyli w nabożeństwach na dróżkach przy sanktuarium, katechezach i mszach świętych. Będą się modlili przed wizerunkiem Matki Bożej Kalwaryjskiej.
Kustosz sanktuarium ojciec Azariasz Hess napisał do pielgrzymów przyjeżdżających do Kalwarii, że wędrując śladami Jana Pawła II, który jest inicjatorem i patronem ŚDM, dołączają do wielopokoleniowej wspólnoty.
"To właśnie tu, na Kalwarię, mały chłopiec Karol Wojtyła przychodził wraz ze swoim ojcem, a potem – już jako dorosły człowiek – wielokrotnie wracał, by na dróżkach i pod czułym spojrzeniem Matki w cudownym wizerunku szukać rozwiązania wszystkich spraw trapiących jego serce. Kalwaryjska Pani wychowała go i ukształtowała, a wspaniałe piękno przyrody otaczającej nasze sanktuarium pobudzało go do wysławiania bożej miłości i hojności Stwórcy" – podkreślił ojciec Azariasz.
Sanktuarium maryjne i pasyjne w Kalwarii Zebrzydowskiej nazywane jest "Polską Jerozolimą" i duchową stolicą Małopolski. Rokrocznie pielgrzymuje do niego ok. 2 mln wiernych. To miejsce, o którym św. Jan Paweł II powiedział, że w nim zostawił swoje serce na zawsze. Jako papież odwiedził je w 1979 i 2002 r. Jego śladami w 2006 r. podążył Benedykt XVI.
Sanktuarium to zespół 42 obiektów sakralnych, które ufundowała rodzina Zebrzydowskich. Historią sięga początków XVII w. W 1999 r. klasztor wraz z dróżkami został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO, co sprawiło, że sanktuarium odwiedzają nie tylko pielgrzymi, ale i turyści z całego świata. (PAP)
szf/ wkt/