Uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży (ŚDM) pielgrzymi z zagranicy licznie odwiedzają Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, gdzie 85. lat temu św. Faustyna Kowalska (1905-1938) doznała pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego.
Młodzi pielgrzymi modlą się tam, otrzymują błogosławieństwo, a także odwiedzają miejsca, gdzie w latach 30. XX wieku, przebywając w istniejącym do dziś klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, mieszkała i pracowała św. Faustyna.
Dotychczas płockie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odwiedziły liczące od kilkunastu do kilkudziesięciu osób grupy pielgrzymkowe przebywające od 20 lipca w ramach ŚDM na terenie diecezji płockiej, w tym m.in. z Armenii, Argentyny, Białorusi, Francji, Irlandii i Włoch, a także z Singapuru i Hongkongu.
„Dla młodych pielgrzymów nawiedzenie sanktuarium, miejsca gdzie święta siostra Faustyna miała pierwsze objawienie Pana Jezusa Miłosiernego to wielkie przeżycie i emocje. To piękne i niesamowite, bo jest to takie wzajemne ubogacanie się świadectwem wiary, wspólna modlitwa, wspólna radość. To doświadczenie żywego Kościoła” – powiedziała PAP siostra Jolanta Pietrasińska z płockiego Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.
Odwiedzający płockie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia uczestnicy ŚDM pozostawiają tam indywidualne intencje, które towarzyszą ich pielgrzymce.
„Na miejscu objawienia, przed obrazem Jezusa Miłosiernego, wspólnie modlimy się we wszystkich intencjach, z którymi przybywają młodzi pielgrzymi. Modlimy się za nich. Kapłanów, którzy towarzyszą poszczególnym grupom, prosimy o błogosławieństwo w tym świętym miejscu, gdzie przyszedł Jezus. W ten sposób powierzamy ojczyzny i rodziny pielgrzymów Bożemu Miłosierdziu” – dodała siostra Jolanta.
Podczas pobytu w płockim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia młodzi pielgrzymi poznają miejsca bezpośrednio związane ze św. Faustyną i pierwszymi objawieniami Jezusa Miłosiernego.
„Młodzież pyta o wszystko, co dotyczy świętej siostry Faustyny, jej pobytu w Płocku i pierwszych objawień Pana Jezusa Miłosiernego. Młodzi pielgrzymi mogą stanąć w miejscu tych objawień, niejako dotknąć tamtych czasów i tego najważniejszego wydarzenia, od którego rozpoczął się cały przekaz Orędzia Miłosierdzia. Jednocześnie mogą odwiedzić miejsce, gdzie młoda siostra Faustyna pracowała, czyli piekarnię, która jako część muzeum została zrekonstruowana” – powiedziała siostra Jolanta.
Do diecezji płockiej w ramach obchodów ŚDM przyjechało ponad tysiąc zagranicznych pielgrzymów. Będą przebywać tam do 25 lipca. Wszyscy zamieszkali u rodzin na terenie parafii w kilku miejscowościach, oprócz Płocka, także w Ciechanowie, Przasnyszu, Sierpcu, Gostyninie, Płońsku oraz w Rypinie i Golubiu-Dobrzyniu.
„Mam jedną intencję i chyba dla wszystkich, w tym dla wszystkich Ormian jest ona najważniejsza, to pokój dla świata, również dla Armenii” – powiedziała Tereza Karpetyan, która opiekuje się grupą swych rodaków przebywających w diecezji płockiej w ramach ŚDM. „Intencją mojej pielgrzymki jest to by ludzie podążali w swym życiu drogą prawdziwej wiary i byli bardziej jej świadomi” – podkreśliła Beatrice Pinciaroli z Włoch.
Motywem przewodnim tegorocznych ŚDM jest Boże Miłosierdzie i słowa Jezusa z Ewangelii św. Mateusza „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7).
Św. Faustyna Kowalska przybyła do klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku w 1930 r. Do dziś zachował się na tamtejszym Starym Rynku budynek dawnej przyklasztornej piekarni, a także sklepu, gdzie późniejsza święta pracowała. Ze wspomnień sióstr, które przebywały wtedy w zgromadzeniu, wynika, że często zjawiała się w sklepie dużo wcześniej i zostawała w nim także na dłużej. Podczas pracy modliła się.
To właśnie w Płocku w swej klasztornej celi 22 lutego 1931 r. św. Faustyna doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego. W swym „Dzienniczku”, który powstawał w latach 1934-38, tak opisała to wydarzenie: „Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady (…). Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według rysunku, który widzisz z podpisem: +Jezu, ufam Tobie+. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie”.
W Płocku św. Faustyna przebywała dwa lata, do czasu wyjazdu do Wilna, gdzie w 1934 r. powstał obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego. Artysta polegał na wskazówkach samej św. Faustyny.
Miejsce płockich objawień św. Faustyny, gdzie znajduje Sanktuarium Bożego Miłosierdzia ustanowione w 2000 r., każdego roku odwiedzają wierni z całego świata. Obecnie sanktuarium rozbudowuje się – powstaje nowy kościół oraz dom pielgrzyma. (PAP)
mb/ pz/