Polska po 1989 roku

06.08.2016 aktualizacja 30.08.2016

ŚDM/ Pielgrzymi zwiedzali kopalnię Wieliczka i otrzymali kawałki soli kamiennej

Od 23 lipca do 3 sierpnia w związku z ŚDM obowiązywały w kopalni soli Wieliczka wydłużone godziny otwarcia podziemi. Rekord frekwencji padł 2 sierpnia, kiedy w podziemia zeszło ponad 9 tys. turystów - o ponad 500 więcej od poprzedniego rekordu z maja ub.r.

Kopalnię zwiedziło wtedy ponad 78 tys. turystów, co oznacza, że dziennie podziemnymi korytarzami wędrowało średnio po 6,5 tys. osób. Łącznie było ich o 3,4 proc. więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku - poinformowano PAP w kopalni.

W czasie ŚDM kopalnię zwiedzali turyści z Włoch, Hiszpanii, Francji, Niemiec, USA, Kanady, a także z Peru, Libanu, Iranu, Iraku, Ekwadoru, Brazylii, Portugalii. Gwatemali, Chile, Jordanii, Argentyny, Meksyku i Paragwaju.

Szczególnie zwiedzanie kopalni zapamięta 1,6 tys. pielgrzymów goszczących w wielickiej parafii św. Klemensa. Wszyscy oni na pamiątkę zabrali ze sobą do domów bryłkę soli kamiennej z wielickich podziemi. Do bryłki parafia dołączyła liścik z fragmentem ewangelii wg św. Mateusza: "Wy jesteście solą ziemi, wy jesteście światłem świata".

"Niech Wam Pan odwzajemni serdeczną ojcowską gościnność" – napisał papież Franciszek w dedykacji do drugiego egzemplarza albumu "Krzyż i sól". Pierwszy podarował mu zarząd kopalni. Papież otrzymał także solną rzeźbę górniczej patronki św. Kingi. Po zakończeniu niedzielnej mszy posłania, kończącej ŚDM, papież poświęcił również drewniany krzyż, wykonany przez wielickich górników, który zostanie umieszczony w nadszybiu szybu Regis.

Pielgrzymi najczęściej decydowali się na wycieczkę Trasą turystyczną, chętnie wybierali też podziemny Szlak Pielgrzymkowy "Szczęść Boże". Wyjątkowym przeżyciem dla wielu z nich był udział w podziemnej mszy w jednej z kopalnianych kaplic.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. Zorganizowany ruch turystyczny trwa tam od końca XVIII wieku. W 1978 roku kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W 2015 roku kopalnię zwiedziło 1 mln 390 tys. gości.

Górnicy wieliccy z powodu trudnej i niebezpiecznej pracy w podziemiach byli bardzo pobożni, a swoją codzienną pracę zaczynali od modlitwy. Co najmniej od XV wieku budowali pod ziemią kaplice i miejsca kultu. Zarejestrowano ich łącznie ok. 40, do dziś zachowało się 26. (PAP)

hp/ wkt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL