Ponad tysiąc grup turystów potwierdziło przyjazd do kopalni soli w Wieliczce w okresie Światowych Dni Młodzieży. Kopalnię zwiedzają także turyści indywidualni, którzy kupili bilety online lub kupują je po przybyciu na miejsce i oczekują na wejście do kopalni.
Rezerwacji zwiedzania kopalni dokonały grupy z całego świata. Dominują goście z Europy, ale są też m.in. turyści z Chile, Brazylii, Argentyny, Ekwadoru, USA, Japonii i Singapuru. Większość z nich to pielgrzymi.
W związku ze zwiększonym zainteresowaniem kopalnia w tym okresie będzie czynna o dwie godziny dłużej. Turyści będą mogli zjechać szybem Daniłowicza do godz. 21.30. Oznacza to, że ostatni turyści opuszczą podziemia około północy.
Zwiedzający mają do wyboru Trasę turystyczną, podziemny Szlak pielgrzymkowy "Szczęść Boże", jak również – do godz. 18.00 – Trasę górniczą. Na powierzchni mogą z kolei spędzić czas w tężni solankowej.
Na Trasie turystycznej i szlaku pielgrzymkowym każdy turysta może zobaczyć logo Światowych Dni Młodzieży, zanurzone w słonym jeziorze w komorze Erazma Barącza.
Jak podkreślają gospodarze kopalni, w pierwszym półroczu cieszyła się ona dużym powodzeniem wśród zwiedzających. Dla wielu pielgrzymów to także miejsce, które trzeba odwiedzić także podczas Światowych Dni Młodzieży.
"W pierwszym półroczu 2016 roku kopalnię soli Wieliczka zwiedziło 678 tys. turystów. To wynik o 13 proc. lepszy niż w pierwszych sześciu miesiącach 2015 roku" – powiedział prezes Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" Trasa Turystyczna Damian Konieczny.
"Pierwsze półrocze to także okres dużego zainteresowania Szlakiem Pielgrzymkowym, którym wędrowało o 21 proc. więcej pielgrzymów niż w ubiegłym roku" – dodał Konieczny.
54 proc. tegorocznych turystów stanowili Polacy. Spośród obcokrajowców najchętniej do podziemi przyjeżdżali: Brytyjczycy, Włosi, Francuzi, Niemcy, Hiszpanie, a także Amerykanie, Koreańczycy, Węgrzy, Szwedzi i Czesi.
Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy.
Zorganizowany ruch turystyczny odbywa się od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W 2015 roku kopalnię odwiedziła rekordowa liczba turystów - 1 mln 390 tys. osób.
Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Brzegach pod Wieliczką w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. (PAP)
hp/ pz/