Religia

14.12.2017

Sejm odesłał do komisji projekt ws. upamiętnienia 500-lecia Reformacji

Sejm skierował w czwartek do komisji kultury projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 500-lecia Reformacji. Wnioskował o to szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja.

Projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 500-lecia Reformacji przedstawiło Prezydium Sejmu.

"Radosne świętowanie wydarzeń, które podzieliły Kościół to niedobry pomysł" - powiedziała Anna Siarkowska (PiS).

Po jej wystąpieniu Ryszard Terlecki (PiS) zgłosił wniosek o skierowanie projektu do komisji. "To jest sytuacja, która nas zaskoczyła. Zgłaszam wniosek, aby skierować do komisji ten projekt" - powiedział Terlecki.

Urszula Pasławska (PSL) zgłosiła wniosek przeciwny. "Uchwała jest napisana nie przeciwko nikomu. Jest ona napisana w duchu ekumenicznym" - powiedziała Pasławska. "Protestanci wszystkich wyznań patrzą dzisiaj na państwa i czują się w jakiś sposób sponiewierani (...) "Dzisiaj godnie uczcijmy 500-lecie Reformacji" - apelowała do posłów.

Mirosław Suchoń (N) złożył wniosek o przerwę i zwołanie Konwentu Seniorów. "Na początku tego tygodnia było uzgodnienie, że jeżeli komisja nie rozpatrzy uchwały, wtedy w formie propozycji Prezydium Sejmu, ta uchwała zostanie przedstawiona wysokiej Izbie" - powiedział Suchoń.

Wniosek o skierowanie projektu uchwały do komisji poparło w głosowaniu 232 posłów, 193 było przeciw, a siedmiu wstrzymało się od głosu. Pozostałe wnioski nie uzyskały poparcia większości Sejmu.

W projekcie uchwały podkreślono, że "w roku jubileuszu 500-lecia Reformacji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie uhonorować ruch, który wywarł znaczny wpływ na oblicze religijne i kulturowe Europy, której integralną częścią była i jest Rzeczypospolita".

Jak wskazano, ta rocznica jest "znakomitą okazją do wyrażenia szacunku i uznania dla polskich protestantów za ich wkład w rozwój naszego państwa, a w szczególności jego kultury, języka i tradycji". "To także okazja do przypomnienia, że Rzeczypospolita należała do najbardziej tolerancyjnych państw w Europie, łącząc obywateli różnych narodowości, religii i kultury" - podkreślono.

"Uwzględniając wkład środowisk protestanckich w rozwój oraz zachowanie niepodległości naszej Ojczyzny, pomni na dokonania naszych przodków, nawiązując do najlepszych tradycji wolności i wzajemnego poszanowania religii, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie uczcić jubileusz 500-lecia Reformacji" - głosi projekt.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ok. 70 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim, gdzie trendy reformacyjne dotarły wkrótce po ogłoszeniu w 1517 r. tez reformacyjnych przez Marcina Lutra. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych. (PAP)

autor: Grzegorz Dyjak

gdyj/tgo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL