Religia

22.02.2019

Sejm za upamiętnieniem 30. rocznicy śmierci księży Niedzielaka i Suchowolca

Ks. Stanisław Suchowolec. Źródło: IPN Ks. Stanisław Suchowolec. Źródło: IPN

Sejm poparł uchwałę upamiętniającą 30. rocznicę śmierci księży Stefana Niedzielaka i Stanisława Suchowolca. Złożył w niej hołd „bohaterskim kapłanom, jak również wszystkim osobom duchownym, które zginęły w niewyjaśnionych okolicznościach, służąc wiernie Polsce w czasie komunistycznej dyktatury”.

Za ustawą głosowało w piątek 430 posłów, nikt nie był przeciw, od głosu wstrzymał się jeden poseł.

"W styczniu 1989 r. w niewyjaśnionych do dzisiaj okolicznościach zostali zamordowani ks. Stefan Niedzielak i ks. Stanisław Suchowolec - polscy księża katoliccy, którzy za wspieranie działań opozycji antykomunistycznej, a także Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego +Solidarność+ byli nękani, zastraszani i szykanowani przez aparat bezpieczeństwa komunistycznej władzy" - napisano w uchwale.

Ks. Stefan Niedzielak w okresie okupacji niemieckiej był kapelanem łódzkiego okręgu Armii Krajowej. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, a po zakończeniu II wojny światowej został członkiem Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Następnie objął probostwo parafii pw. św. Karola Boromeusza na Powązkach. Z jego inicjatywy w latach 80. w kościele św. Karola Boromeusza powstało Sanktuarium "Poległym i Pomordowanym na Wschodzie". Ks. Stefan Niedzielak był współzałożycielem Rodziny Katyńskiej w Warszawie i inicjatorem ustawienia Krzyża Katyńskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wspierał także opozycję niepodległościową.

Ks. Stanisław Suchowolec przyjął święcenia kapłańskie w 1983 r. Został wikariuszem w parafii w Suchowoli, gdzie założył izbę pamięci zamordowanego ks. Jerzego Popiełuszki, a na cmentarzu wybudował jego symboliczny grób. Był także opiekunem duchowym jego rodziców. W 1986 r. został wikarym w parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku na osiedlu Dojlidy. Został kapelanem Konfederacji Polski Niepodległej w Białymstoku oraz podziemnej "Solidarności".

"Wobec obu kapłanów prowadzone były działania mające na celu przerwanie ich pracy na rzecz wolnej i niepodległej Polski oraz niesienia przez nich pomocy poszkodowanym opozycjonistom. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa wielokrotnie dokonywali prób zamachu na życie obu księży. Pomimo zastraszania przez bezpiekę obaj duchowni nie zaprzestali działań na rzecz upominania się o prawdę katyńską i przywrócenia działalności Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego +Solidarność+, a także odprawiali Msze Święte za Ojczyznę. Ta działalność pozwalała pielęgnować i umacniać wśród Polaków wartości patriotyczne i niepodległościowe" - podkreślono w uchwale.

Jak zaznaczono, księża Stefan Niedzielak i Stanisław Suchowolec zostali "zamordowani przez tzw. nieznanych sprawców działających na zlecenie komunistycznego aparatu bezpieczeństwa". "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd bohaterskim kapłanom, jak również wszystkim osobom duchownym, które zginęły w niewyjaśnionych okolicznościach, służąc wiernie Polsce w czasie komunistycznej dyktatury" - dodano. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL