Wystawa o życiu krakowianek na tle dziejowych przemian pt. "Siłaczki" jest już dostępna dla zwiedzających w Kamienicy Hipolitów - oddziale Muzeum Krakowa. Wśród bohaterek wystawy jest legendarna studentka Nawojka, pierwsze farmaceutki z tytułem magistra, służące, robotnice i artystki.
Wystawa opowiada o życiu mieszkanek Krakowa od średniowiecza po współczesność, ilustrując różnorodne role krakowianek w życiu miasta. Ich historia została ukazana na tle przemian społecznych i obyczajowych, które miały znaczenie dla emancypacji kobiet.
"Wystawa odnosi się do życia codziennego, ale też aktywności politycznej, gospodarczej, kulturalnej, artystycznej krakowianek oraz kobiet, dla których Kraków był przystankiem w drodze życiowej, epizodem chociażby w ich działaniach twórczych. Pokażemy obiekty sztuki dawnej, ale także prace artystów i artystek współczesnych, na zasadzie twórczego dialogu" - opowiedział kurator wystawy Michał Hankus.
Wystawa opowiada o życiu mieszkanek Krakowa od średniowiecza po współczesność, ilustrując różnorodne role krakowianek w życiu miasta. Ich historia została ukazana na tle przemian społecznych i obyczajowych, które miały znaczenie dla emancypacji kobiet.
Wśród bohaterek wystawy jest legendarna pierwsza polska studentka - Nawojka, pierwsze farmaceutki z tytułem magistra - zakonnice Filipina i Konstancja Studzińskie, aktorki Helena Modrzejewska i Antonina Hoffmann, takie artystki, jak Zofia Stryjeńska, emancypantki - Maria Dulębianka i Kazimiera Bujwidowa. Wystawa przypomni również tenisistkę Jadwigę Jędrzejowską, ilustratorkę Alicję Halicką i inne ważne, choć mniej popularne mieszkanki miasta, w tym również robotnice i służące.
"Chcemy pokazać, jak w różnych epokach kobiety pokazywały swoją siłę, pokazywały swoją sprawczość w sytuacji konfrontowania się z chociażby ustalonymi ramami społecznymi, obyczajowymi, religijnymi. I jak w tym gąszczu różnych zasad, pewnych zakazów, ograniczeń, potrafiły znaleźć miejsce dla siebie, miejsce na swoją aktywność, ale też na wspieranie innych kobiet w ich codziennym życiu" - dodał Hankus.
Obok rękodzieła, prac artystycznych i archiwaliów na ekspozycji będą prezentowane dzieła współczesnych twórczyń: m.in. Ewy Juszkiewicz, Bettiny Bereś, Ewy Ciepielewskiej, Leny Achtelik, Iwony Siwek-Front.
Pokaz jest organizowany po ponad 100 latach od daty ogłoszenia dekretu o prawie wyborczym dla Polek oraz uchwaleniu konstytucji marcowej, w której ustawowo to prawo zostało zagwarantowane. Ekspozycja "Siłaczki" jest otwarta od 27 września do 16 marca 2025r. w Kamienicy Hipolitów przy placu Mariackim 3 w Krakowie.(PAP)
juka/ malk/