Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie (Podlaskie) będzie samodzielną instytucją kultury prowadzoną przez samorząd województwa, a nie jak dotąd – przez władze Łomży – poinformowano we wtorek. Ma to zwiększyć możliwości rozwoju tej instytucji.
Skansen Kurpiowski założony przez etnografa Adama Chętnika w 1927 roku, to jedno z najstarszych muzeów na wolnym powietrzu w kraju. Dotąd skansen był oddziałem Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, które prowadzone jest przez miasto.
Kilka lat temu powstał pomysł, aby wydzielić skansen ze struktur łomżyńskiego muzeum i utworzyć samodzielną instytucję, nad którą nadzór przejęłoby województwo. Zabiegały o to władze Łomży i województwa.
Od 1 czerwca Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika będzie samodzielną instytucją kultury prowadzoną przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego - wynika z umowy podpisanej między władzami Łomży a województwa.
Jak mówił we wtorek w Nowogrodzie podczas przekazania umów wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś, to finał 15 lat starań i początek nowego muzeum. "Miejmy nadzieję, że to będzie nowe życie tego skansenu" - mówił dodając, że muzeum musi wrócić do "źródeł", do jego twórcy Adama Chętnika. Ocenił, że skansen, podlegając pod samorząd, może liczyć na więcej.
"Taki obiekt powinien mieć opiekuna wojewódzkiego, bo +duży może więcej+. My jako samorząd województwa jesteśmy w stanie tę instytucję rozwijać" - mówił Olbryś. Podziękował też dotychczasowym opiekunom i pracownikom, którzy "całym sercem" zaangażowani byli w działalność muzeum.
Zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski mówił, że większość skansenów w kraju podlega pod samorządy wojewódzkie, dlatego cieszy się, że skansen w Nowogrodzie miasto przekazuje samorządowi województwa podlaskiego. "Liczymy na to, że będzie to impuls do rozwoju, impuls także do tego, żeby w jeszcze większym zakresie przypominać tradycje, obyczaje społeczności kurpiowskiej" - powiedział i podziękował pracownikom skansenu za pracę na rzecz muzeum.
W uroczystości wziął udział także m.in. wnuk Adama Chętnika, Jacek Chętnik. Mówił, że skansen powołany przez jego dziadka nie był tylko instytucją kultury, a także jednostką dydaktyczno-naukową. "Adam Chętnik tworząc ten skansen miał przesłanie: żeby budować patriotyzm wśród narodu polskiego, żeby promować region kurpiowski i ukochane Kurpie zaniedbane i zapomniane, żeby wykształcić miejscową ludność, przygotowywać do innych zadań bardziej społecznych, bardziej państwowych" - powiedział. Wyraził nadzieję, że skansen jako samorządowa instytucja kultury będzie się rozwijał.
List intencyjny w sprawie przekazania skansenu samorządowi województwa władze Łomży i samorządu podpisały w ubiegłym roku. Jak tłumaczyły wówczas władze Łomży, skansen znajduje się poza granicami miasta, trudno było wygospodarować środki na jego utrzymanie w budżecie miasta. Jednogłośnie zgodę na przekazanie skansenu wyrazili też łomżyńscy radni, którzy w uzasadnieniu uchwały, podkreślili, że zmiana organu prowadzącego i źródła finansowania przyczyni się ro rozwoju instytucji i wzmocnienia jej pozycji. Radni musieli podjąć też uchwałę, która wyłączyła skansen ze struktur Muzeum Północno-Mazowieckiego i powołała oddzielną instytucję kultury. Wtedy można było podjąć kroki do przekazania jej województwu.
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie otwarto w czerwcu 1927 r. na prywatnej ziemi Adama Chętnika. Był wówczas Muzeum Kurpiowskim. Zbiory tej placówki - ok. 3 tys. eksponatów - stanowiła wtedy głównie prywatna kolekcja Adama Chętnika. W czasie II wojny światowej muzeum zostało niemal całkowicie zniszczone. Odbudowa rozpoczęła się w 1956 r. od rekonstrukcji zagrody kurpiowskiej. Ekspozycja była gotowa dwa lata później. Muzeum, które znajduje się na skarpie nad rzeką Narew przy ujściu Pisy, sukcesywnie rozbudowywano. Obecnie na ok. 3 ha terenów skansenu są 23 obiekty: chaty i obiekty gospodarcze z wyposażeniem datowane od końca XVIII do połowy XX w. z terenu kurpiowskiej Puszczy Zielonej, ponadto barcie, kapliczki, studnie.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ aszw/