Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, bardziej znane, jako olsztynecki skansen, ma 100 lat. Podczas uroczystych obchodów jubileuszu muzeum wzbogaciło się o nowy obiekt - plebanię ewangelicką wyposażoną w sprzęty z lat 30. XX wieku.
Jak poinformował PAP Robert Waraksa z działu promocji olsztyneckiego muzeum jubileusz placówki będzie obchodzony przez cały rok, ale we czwartek odbyła się sesja naukowa poświęcona muzealnictwu i temu, jak ściągnąć do sal wystawowych coraz więcej ludzi. W spotkaniu tym brali udział m.in. naukowcy, muzealnicy i twórcy ludowi.
"Z okazji jubileuszu przygotowaliśmy specjalną wystawę +Historia Muzeum w różnych odsłonach+ oraz udostępniliśmy zwiedzającym kolejny obiekt - plebanię ewangelicką wyposażoną w sprzęty z lat 30. XX wieku" - dodał Waraksa.
Plebania ewangelicka znajduje się w centralnej części muzealnej wsi, w pobliżu kościoła i stanowi uzupełnienie zespołu budynków sakralnych skansenu (m.in. zrekonstruowanego drewnianego kościoła). Na wystawie zaś zgromadzono blisko 450 eksponatów, które dokumentują historię olsztyneckiego skansenu. Są to m.in. akt erekcyjny Muzeum w Królewcu z 1912 roku, dokument stwierdzający translokację tego muzeum do Olsztynka, akt powołujący Muzeum Budownictwa Ludowego-Park Etnograficzny w Olsztynku w 1969 roku, a także pierwszy samochód użytkowany przez olsztyneckich muzealników. Na wystawie przeczytać też można o najstarszym stażem pracowniku muzeum.
Początki Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku sięgają czasów Prus Wschodnich i stolicy tego regionu - Królewca. Tu w 1909 roku zapadła decyzja o utworzeniu muzeum architektury wiejskiej. Na jego siedzibę wybrano teren Królewieckiego Ogrodu Zoologicznego. Początkowo zakładano przenoszenie tu oryginalnych budowli ale w związku ze złym stanem budynków przeznaczonych do translokacji zdecydowano o budowaniu w muzeum ich kopii. Tylko w latach 1910-1913 wybudowano ok. 20 obiektów z XVIII-XIX w., reprezentujących budownictwo mieszkalne, sakralne, przemysłowe oraz gospodarcze. Na terenie muzeum znajdowały się także dwa obiekty archeologiczne.
W 1937 roku ze względu na ciasnotę panującą w Królewieckim Ogrodzie Zoologicznym zdecydowano o przeniesieniu obiektów do Olsztynka, w którego okolicach znajdowało się Mauzoleum prezydenta Rzeszy, feldmarszałka Paula Hindenburga i które stało się miejscem licznych wycieczek z Niemiec. Skansen miał podnieść atrakcyjność tej okolicy.
Translokacji dokonano w latach 1938-1942, a z pierwotnego założenia zachowało się jedynie 12 budynków.
Pod koniec lat 50. XX rozbudowano muzeum, a w 1962 r. nadano mu nazwę Park Etnograficzny, który funkcjonował jako oddział Muzeum Mazurskiego w Olsztynie. W 1969 r. Park Etnograficzny uzyskał status samodzielnej placówki pod nazwą Muzeum Budownictwa Ludowego-Park Etnograficzny.
Obecnie olsztynecki skansen odwiedza rocznie 100 tys. ludzi, a flagowymi imprezami, które się tu odbywają są święto ziół (15 sierpnia) i wojewódzkie dożynki (wrzesień). (PAP)
jwo abe/