Spacer śladami Kościuszki, pokazy grup rekonstrukcji historycznych, śpiewanie pieśni patriotycznych – to niektóre wydarzenia akcji pn. „Śladami polskiej historii”, przygotowanej z okazji obchodów święta Konstytucji 3 maja w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie.
O szczegółach środowego wydarzenia poinformowała w komunikacie rzeczniczka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Aneta Adamska. Jak wyjaśniła, z okazji święta Konstytucji 3 maja w Ogrodzie Botanicznym zaplanowano żywą lekcję z dziejów Polski pn. „Śladami polskiej historii”.
„Spotkanie ma na celu ukazanie wielowiekowej tradycji duchowej i materialnej Polski, w szczególności regionu lubelskiego, oraz przedstawienie poprzez rekonstrukcje bogatej historii narodu polskiego i jego walki o niepodległość” – podkreśliła rzeczniczka, dodając, że w ten sposób wspólnie zostanie uczczona pamięć o bohaterach poprzednich pokoleń.
Akcja rozpocznie się o godz. 13 od oprowadzenia po Reducie Kościuszki tj. fortyfikacji ziemnej zbudowanej do obrony przed wojskiem carskim w 1792 roku. To jedyne zachowane dzieło ziemnego budownictwa obronnego w Polsce, którego autorem i inicjatorem był Tadeusz Kościuszko.
W specjalnym „Miasteczku sarmackim” odbędą się pokazy grup rekonstrukcji historycznych - m.in. strzelanie z broni czarnoprochowej, inscenizacje walk na broń białą, parzenie kawy metodą z czasów Króla Jana III Sobieskiego. Tam też zwiedzający będą mogli obejrzeć części uzbrojenia z XI-XVII w., mundury i uzbrojenie polskiej kawalerii XIX-XX w.
Uczestnicy wydarzenia wezmą również udział w salwie honorowej i wspólnie odśpiewają Rotę. Po południu odbędzie się także spektakl teatralny „Dyktator”. Na wieczór zaplanowano ognisko oraz śpiewanie polskich pieśni patriotycznych z chórem „Beliniacy”.
Przedsięwzięcie organizowane przez Ogród Botaniczny UMCS oraz Organizację Zakładową NSZZ Solidarność UMCS odbędzie się w ramach programu samorządu województwa lubelskiego „Warto być Polakiem”. Projekt „Śladami polskiej historii” ma promować region jako pogranicze z wielowiekowym doświadczeniem współistnienia wieloetnicznych, wielokulturowych oraz wieloreligijnych wspólnot.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ pat/