Ślady dawnej zabudowy, odkryte przez archeologów podczas przebudowy Placu Litewskiego w centrum Lublina, będą wyeksponowane - zapowiedział prezydent miasta. Gruntowny remont reprezentacyjnego placu zakończy się w przyszłym roku.
„Jak zakończymy przebudowę placu, to zaprosimy mieszkańców na prezentację tego, co tu kiedyś było, bo to bardzo ciekawe. Ślady dawnych murów cerkwi, a także klasztoru bonifratrów, i istniejących tu kiedyś rezydencji będą symbolicznie pokazane. Zrobimy też wizualizacje, żeby powstał szlak dla turystów” – powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
Modernizacja Placu Litewskiego rozpoczęła się w kwietniu. Prace archeologiczne, które towarzyszą budowie, pozwoliły na odsłonięcie fundamentów cerkwi, rozebranej w okresie międzywojennym, kościoła i klasztoru bonifratrów, zburzonego w XIX w. oraz domów mieszkalnych. „Okazało się, że cerkiew miała fundamenty sięgające sześciu metrów w głąb ziemi, a w nich kanały do ogrzewania podłogowego” – powiedział kierujący badaniami archeolog Piotr Zimny.
Archeolodzy znaleźli około 100 kg zabytkowych przedmiotów z różnych okresów historycznych. Najstarsze z nich to fragmenty glinianych naczyń z neolitu, a ponadto monety z epoki jagiellońskiej, ostrogi, kafle, różańce, biżuteria, fajka, krzesiwo, kamienne pionki do gry i inne przedmioty codziennego użytku. Z okresu II wojny światowej pozostały niemieckie hełmy, książki i gazety, rozkład jazdy pociągów z frontu wschodniego z 1943 r., a także ponad 20 niewybuchów, min, pocisków artyleryjskich, granatów.
Na dawnym cmentarzu, który był tu zlokalizowany od połowy XVII do końca XVIII w. archeolodzy odnaleźli pochówki około 300 osób, ułożonych w kilku warstwach. „Chowani tu byli ludzie biedni. Tylko sześć pochowków było w trumnach” – powiedział archeolog Rafał Niedźwiadek. Po przebadaniu szczątki zostaną pochowane na cmentarzu w dzielnicy Majdanek.
Plac Litewski w Lublinie, o powierzchni ok. 35 tys. m kw. jest wpisany do rejestru zabytków. Stoi na nim kilka pomników - Unii Lubelskiej, Konstytucji 3 Maja, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nieznanego Żołnierza, które po remoncie pozostaną na swoich miejscach.
W przeszłości teren ten należał do różnych właścicieli - m.in. do rodzin Radziwiłłów, Lubomirskich, Sanguszków – i wielokrotnie zmieniał swój wygląd i przeznaczenie. W 1823 r. przebudowano go tak, aby mógł być miejscem defilad i przez wiele lat nazywany był Placem Musztry.
Obecna nazwa placu - Plac Litewski - stała się popularna w latach 20. XIX w. Według tradycji, w tym miejscu obozowali posłowie litewscy, uczestniczący w obradach Sejmu, który zakończył się podpisaniem aktu Unii Lubelskiej w 1569 r.
Po przebudowie powstanie na nim nowa, "tańcząca" fontanna i drewniany podest na koncerty. Będzie nowy układ ścieżek i alejek, ustawione zostaną nowe ławki i wieloosobowe siedziska-leżaki, odnowione tereny zielone. Wymieniona będzie nawierzchnia. Koszt prac wyniesie blisko 49 mln zł.(PAP)
kop/ ren/ mhr/