Sonia Pajgert i Wiktor Pajgert zostali laureatami 17. edycji konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych. Dostali ją za film pt. „Polacy Odessy – zniszczona pamięć”.
W tym roku konkurs odbył się pod hasłem "Człowiek rodzi się nie sobie, tylko dla swojej ojczyzny". Celem konkursu, w kontekście 100-lecia Bitwy Warszawskiej, było znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy Polaków ponad granicami łączy pamięć o wielkich wydarzeniach historycznych.
Jak przekazało w niedzielę Centrum Informacyjne Senatu, pierwszą nagrodę otrzymali Sonia Pajgert i Wiktor Pajgert za film pt. "Polacy Odessy – zniszczona pamięć" opublikowany na kanale "Polska Nuta" TV, na portalu You Tube, którego premiera odbyła się 11 listopada 2020 r. Ten film to przejmująca opowieść o tragicznych losach Polaków mieszkających w Odessie na przełomie XIX i XX wieku. Pokazuje ich udział w ważnych dla Polski wydarzeniach – w wojnie z bolszewikami, w Powstaniu Styczniowym. Film bogato ilustrowany materiałami archiwalnymi, dokumentami, wypowiedziami historyków, wspomnieniami potomków represjonowanych Polaków, w ocenie jury zasłużył na pierwszą nagrodę. W ocenie jury, to właśnie ta praca najgłębiej oddaje myśl przewodnią tegorocznego konkursu.
Jak poinformowano, drugą nagrodę jury przyznało Iwonie Piętak za reportaż radiowy "Od frontów I wojny światowej do obozu jenieckiego w Starobielsku – rzecz o żołnierzu i lekkoatlecie Tadeuszu Kirchnerze", wyemitowany w Polskim Radiu Rzeszów 11 listopada 2020 r. To opowiedziana w sposób niezwykle interesujący historia bohaterskiego żołnierza i sportowca – kpt. Tadeusza Kirchnera. W pracy istotny jest wątek emigracyjny. Reportaż ukazuje, jak ponad granicami trwa pamięć o wielkich wydarzeniach historycznych i bohaterach tych wydarzeń. Z reportażu wnika, że pamięć o wydarzeniach historycznych splata losy Polaków żyjących na emigracji z losami ludzi żyjących w Polsce i skłania do wspólnego działania na rzecz utrwalenia tej pamięci.
W tym roku jury zdecydowało o przyznaniu dwóch równorzędnych, trzecich nagród. Ewa Szkurłatza dostała ją za reportaż radiowy "Bilet z rowerem", który został wyemitowany 8 marca 2020 r. w Radiu Kraków. Reportaż pokazuje, że historia Polski wpisuje się w osobiste losy Polaków żyjących za granicą, a nawet je zmienia. Bohaterka reportażu, odkrywając rodzinną historię, powraca z emigracji w Kanadzie do Polski. Motto konkursu "Człowiek rodzi się nie sobie, lecz dla swojej ojczyzny", bohaterka wciela niejako w życie - osiedla się w Krakowie i pomaga dzieciom Sybiraków w poznawaniu losów ich przodków. Na wyróżnienie, w ocenie jury, zasługuje ciekawy sposób przedstawienia losów głównej bohaterki reportażu i intrygujący początek audycji.
Taką samą nagrodę dostała Ewa Trzcińska za reportaż "Lekcja historii czyli życia" opublikowany 19 listopada 2020 r. na portalu polacywewłoszech.com. Jest to relacja ze zdalnej lekcji historii na temat Bitwy Warszawskiej i jej znaczenia dla współczesnej młodzieży mieszkającej za granicą, przeprowadzonej przez autorkę reportażu w polonijnej szkole w Bolonii. Tematyka trudna dla 12-13-latków, ale lekcja łączy wątki historyczne z życiem codziennym młodzieży, co sprawia, że tekst jest interesujący. Reportaż zainspirowany został tematem konkursu. Pokazuje postawy i przywiązanie do polskości młodych Polaków żyjących we Włoszech.
Jak przekazało CIS, w tym roku jury przyznało jedno wyróżnienie - Sławie Ratajczak za esej "W setną rocznicę bitwy warszawskiej 1920", opublikowany w portalu internetowym Gazeta Rynek –Hamburg 10 listopada 2020 r. Esej w ocenie jury odpowiada założeniom konkursu. Są to wspomnienia - także rodzinne - polonijnej nauczycielki i dziennikarki, wpisane w historię Polski. Podobnie jak refleksje dzieci ze szkoły polonijnej w Niemczech i ich rodziców.
W tym roku na konkurs nadesłano prace m.in. z Litwy, Ukrainy, Niemiec, Austrii i Polski. Były wśród nich artykuły prasowe, reportaże radiowe i telewizyjne, filmy, teksty z portali internetowych. Laureaci będą zaproszeni na spotkanie w Senacie, które odbędzie się na początku nowego roku, wyjątkowo będzie to spotkanie w formie on-line. "Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych jego edycjach" - poinformowano. (PAP)
autorka: Natalia Kamińska
nmk/ godl/