Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

23.01.2014 aktualizacja 18.07.2016

Spuścizna po rodzinie Kossaków w Archiwum Narodowym w Krakowie

Wojciech Kossak. Fot. NAC Wojciech Kossak. Fot. NAC

Archiwum znanej artystycznej rodziny Kossaków, zawierające m.in. fotografie, korespondencję, rachunki i dwie palety malarskie trafiło do Archiwum Narodowego w Krakowie.

Do najcenniejszych archiwaliów, które udało się nabyć na rynku antykwarycznym, należy korespondencja z lat 1908-1945. Są listy pisane do Ewy Kossakowej przez męża Jerzego Kossaka, listy Magdaleny Samozwaniec do córki Teresy Starzewskiej, listy z okresu okupacji hitlerowskiej z podziękowaniami dla Marii z Kossaków Woźniakowskiej za dobroczynność.

Wśród nadawców listów są m.in. Lucjan Rydel, Antoni Puget, Anna Dzieduszycka, Franciszek Mączyński. „Wartość tych materiałów podnosi fakt, iż na niektórych dokumentach znajdują się szkice i rysunki odręczne członków rodziny Kossaków oraz drobne utwory poetyckie” – podkreśliła dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie dr Barbara Berska.

„Bardzo cieszymy się, że oprócz zdjęć i dokumentów udało się nam przejąć metalowy napis +Kossakówka+ umieszczony dawniej nad bramą wejściową do należącej do rodziny willi oraz dwie palety malarskie Wojciecha Kossaka i Marii Kossak” – dodała.

W pozyskanej przez Archiwum kolekcji znajdują się fotografie rodziny Kossaków, Starzewskich i Woźniakowskich wykonane od końca XIX wieku do lat 60. wieku XX oraz świadectwa szkolne Jerzego Kossaka.

Jednym z nabytków jest księga rachunkowa, w której zapisane zostały zestawienia zwierzyny upolowanej w Tyńcu w latach 1911-14 i wynikające z tego dochody oraz dochody i wydatki rodziny Kossaków w latach 1920-31.

Obraz codziennego życia Kossaków wyłania się z zachowanych wśród archiwaliów kwitów, rachunków, recept, przepisów kulinarnych oraz korespondencji urzędowej. Spuścizna Kossaków została zakupiona dzięki staraniom ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, naczelnego dyrektora archiwów państwowych Władysława Stępniaka i krakowskiego Archiwum. Środki na ten cel - kilkadziesiąt tys. zł - przekazał minister kultury.

Obecnie trwają prace zabezpieczające i ewidencyjne, tak by wkrótce zespół mógł zostać udostępniony badaczom.

Archiwum Narodowe w Krakowie ma już w swoich zasobach materiały dotyczące Kossaków, m.in. korespondencję, dokumentację spraw sądowych oraz dokumentację związaną z posiadanymi przez rodzinę nieruchomościami.(PAP)

wos/abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL