Opowieść o przed- i powojennym Szczecinie, połączenie polskiej i niemieckiej historii miasta przez sztukę to idea nowej wystawy w szczecińskim Muzeum Narodowym. Otwarcie ekspozycji „Stettin/Szczecin – jedna historia” zaplanowano na czwartek.
"Szczecin w XX w. to, jak wiadomo, dzikie pola historii. Wydarzyło się tu bardzo wiele, nastąpił moment +wyrwania+. Ale muzeum jest od tego, żeby budować i łączyć, a nie od tego, żeby bezustannie dzielić. Podjęliśmy w związku z tym program, w którym zarówno kontynuujemy tradycję kolekcjonerstwa przedwojennego, jak i budujemy kolekcję polską" – powiedział dyrektor muzeum Lech Karwowski.
Kuratorka wystawy Beata Małgorzata Wolska wskazała, że tworzyła ją z myślą o przedstawieniu wyjątkowego charakteru kolekcji znajdującej się w muzeum.
"Wiedziałam, że aby zrozumieć jej wyjątkowość, zrozumieć jej specyfikę, potrzebne jest pokazanie tła historycznego (…). Główna myśl, która mi towarzyszyła, to zaprezentowanie wybitnych prac w kontekście Szczecina, jego historii i (historii) szczecińskiego muzeum" – mówiła Wolska.
Jak wskazali twórcy wystawy, przyświecającym im podstawowym celem "była potrzeba stworzenia opowieści o jednym Stettinie/Szczecinie – tym przed- i powojennym, takim, który łączy polską i niemiecką historię miasta w jedną, acz złożoną z niezliczonych doświadczeń całość". Wybrano do tego niemieckie i polskie dzieła z XIX i XX w.
"Proponowana ekspozycja to obraz drogi prowadzącej do zgody na myślenie o Szczecinie jako polskim mieście z niemiecką przeszłością (i współczesnością)" – wskazano.
Na wystawie znalazły się dzieła m.in. Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Jacka i Rafała Malczewskich, Ferdynanda Ruszczyca, Wojciecha Gersona, a także Augusta Ludwiga Mosta, pejzażysty Eugena Dekkerta, malarza i rysownika Maksa Ferdinanda Kühna, twórcy pejzaży miejskich Ludwiga Eduarda Lütkego.
Wernisaż wystawy "Stettin/Szczecin – jedna historia" odbędzie się w czwartek o godz. 18 – wydarzenie będzie transmitowane na żywo w mediach społecznościowych Muzeum Narodowego w Szczecinie. Ekspozycja będzie dostępna do 14 listopada w budynku przy Wałach Chrobrego.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ dki/