Swoje święto obchodzi w czwartek Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku, która powstała blisko 16 lat temu. To jedyna w kraju taka placówka akademicka. Zajmuje się międzywydziałową działalnością dydaktyczną, pracą naukową i wydawniczą.
Święto katedry przypada rokrocznie 12 lutego, w dzień poświęcony w Cerkwi trzem wielkim hierarchom: Bazylemu Wielkiemu, Janowi Złotoustemu, zwanemu też Chryzostomem, i Grzegorzowi Teologowi. Są oni patronami katedry.
Okolicznościowa liturgia miała miejsce rano, w monasterze Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu k. Białegostoku.
P.o. kierownika Katedry Teologii Prawosławnej białostockiego uniwersytetu, ks. dr Marek Ławreszuk powiedział PAP, że tegoroczne obchody podzielone zostały na dwie części. 17 lutego odbędzie się bowiem w Supraślu konferencja naukowa poświęcona świętym Cerkwi prawosławnej w RP, organizowana wspólnie m.in. z Akademią Supraską.
Międzywydziałowa Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku oficjalnie rozpoczęła działalność w marcu 1999 roku. Pierwszym jej kierownikiem był zwierzchnik Cerkwi w Polsce, metropolita Sawa.
Placówka uważana jest za kontynuatorkę naukowych badań teologicznych prowadzonych w okresie międzywojennym przez Studium Teologii Prawosławnej na Uniwersytecie Warszawskim, współpracuje z placówkami naukowymi za granicą, m.in. w Grecji, Francji i Stanach Zjednoczonych.
Po II wojnie światowej, teologia prawosławna od 1957 roku wykładana jest w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W Warszawie istnieje także Prawosławne Wyższe Seminarium Duchowne.
Białostocka katedra uniwersytecka prowadzi obecnie dydaktyczną działalność międzywydziałową, bo jej ofertę zajęć fakultatywnych można znaleźć na kilku wydziałach uczelni. "Prowadzimy też studia podyplomowe dla duchownych, z zarządzania parafią" - dodał ks. dr Ławreszuk.
Bierze w nich udział kilkunastu duchownych. "Jestem pozytywnie zaskoczony i poziomem, i też zainteresowaniem ze strony duchownych, bo przyjeżdżają nie tylko z Białegostoku i okolic, ale z całego regionu. To świadczy o tym, że zajęcia odpowiadają na ich potrzeby" - powiedział.
Zaznaczył, że parafii prawosławnych w regionie i duchownych zainteresowanych studiowaniem nie ma jednak zbyt wielu. Stąd plany, by z ofertą takich zajęć wyjść także poza teren prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.
Katedra ma obecnie trzech pracowników naukowo-dydaktycznych. Oprócz prowadzenia zajęć dydaktycznych, wydaje też własne czasopismo naukowe - "Elpis" (z greckiego - nadzieja), które jest kontynuacją czasopisma Studium Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszawskiego, wydawanego przed wojną. Takie studium istniało przez 14 lat, do wybuchu II wojny światowej. Prowadzi też wykłady otwarte, w ramach Wszechnicy Kultury Prawosławnej.
Na Uniwersytecie w Białymstoku działa również Katedra Teologii Katolickiej. Kiedy powstawały obie katedry, mówiono o planach utworzenia w przyszłości wydziału teologicznego. Na razie jednak takich planów władze uczelni nie mają. (PAP)
rof/ par/