Podczas ekumenicznego nabożeństwa w cieszyńskim kościele Jezusowym, największej świątyni ewangelickiej w Polsce, wspólnie będą się modlić w Święto Niepodległości katolicy i luteranie ze Śląska Cieszyńskiego. To kulminacja obchodów święta w tym mieście.
Mieszkańcy Cieszyna złożą kwiaty m.in. pod tablicą upamiętniającą powołanie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego i przed pomnikiem ku czci Legionistów Śląskich poległych za Polskę.
Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego proklamowała przynależności Ziemi Cieszyńskiej do odradzającego się państwa polskiego. Nocą z 31 października na 1 listopada 1918 r., przy pomocy żołnierzy polskich w cieszyńskim garnizonie austriackim, dokonała bezkrwawego przejęcia władzy w regionie.
Górale z Istebnej świętowali będą 103. rocznicę odzyskania niepodległości m.in. podczas pikniku wojskowego w amfiteatrze „Pod Skocznią”. Organizatorzy zapowiedzieli pokaz sprzętu militarnego, w tym prezentowane będą: samobieżny moździerz Rak, transporter Rosomak, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, a także quady, motocykle i wozy strażackie. Wystąpią orkiestra wojskowa z Krakowa i kapela Wałasi. Swoje umiejętności zaprezentują goprowcy.
Mieszkańcy Żywca złożą kwiaty przed popiersiem Józefa Piłsudskiego przy starostwie w Żywcu. W miejscowej konkatedrze modlili się będą w intencji Rzeczypospolitej. W miejskim muzeum otwarta zostanie ekspozycja przybliżająca postać ppłk. Władysława Steblika, żołnierza, dyplomaty i historyka wojskowości, uczestnika obrony Lwowa i wojny z bolszewikami, a także wojny obronnej w 1939 r.
W Bielsku-Białej uroczystości 11 listopada rozpocznie wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach programu "Niepodległa do hymnu". Odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny. Wieczorem odbędzie się koncert w Bielskim Centrum Kultury. W gali, na której program złożą się pieśni patriotyczne przygotowane w zupełnie nowych aranżacjach, wystąpią Bielska Orkiestra Kameralna i soliści - Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt, Sabina Karwala, Marcin Jajkiewicz oraz gościnnie Stanisław Soyka.
Po mszy św. w wadowickim kościele św. Piotra Apostoła zaplanowano uroczysty pochód ulicami miasta i złożenie kwiatów pod pomnikiem żołnierzy 12. Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/