Polska po 1989 roku

22.01.2019 aktualizacja 23.01.2019

Rekordowa liczba turystów odwiedziła Muzeum Wsi Kieleckiej w 2018 r.

Rekordowa liczba osób odwiedziła w 2018 r. Muzeum Wsi Kieleckiej. W sumie wszystkie jego oddziały zwiedziło ponad 156 tys. turystów, z czego aż 118 tys. zwiedziło Park Etnograficzny w Tokarni - poinformowano we wtorek.

Muzeum Wsi Kieleckiej rozpoczęło działalność w 1977 r. W jego skład oprócz Dworku Laszczyków w Kielcach wchodzą Park Etnograficzny w Tokarni, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz pojedyncze obiekty w Bodzentynie i Szwarszowicach.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej dyr. placówki Mariusz Masny podsumował ostatni rok działalności. W 2018 roku wszystkie oddziały muzeum zwiedziło rekordowa liczba - ponad 156 tys. osób. Najwięcej, bo aż 118 tys. turystów, przekroczyło progi Parku Etnograficznego w Tokarni.

„W ubiegłym roku zrealizowaliśmy 26 imprez o charakterze etnograficznym, więcej niż w latach poprzednich. Największym zainteresowaniem cieszyły się: Festiwal smaków, Wytopki ołowiu, Jarmark agroturystyczny czy Święto Chleba. Zorganizowaliśmy też 18 wystaw czasowych oraz aż 386 lekcji i warsztatów muzealnych. Na terenie parku w Tokarni kręcone były zdjęcia do siedmiu filmów, w tym do +Legionów+ w reżyserii Macieja Pawlickiego. Jak widać, muzeum cały czas tętniło życiem” – mówił Masny.

W październiku ubiegłego roku rozpoczął się ostatni etap rozbudowy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. W zakres inwestycji wchodzą prace budowlane, instalacyjne i wykończeniowe oraz urządzenie wystawy stałej i wystaw czasowych, które mają mieć formę multimedialną. Zakończenie inwestycji zaplanowano na wrzesień 2019 roku, a już dwa miesiące później ma ona zostać udostępniona zwiedzającym. Zakończenie inwestycji, której całkowity koszt wyniesie 21,5 mln zł, zaplanowano na wrzesień 2019 roku, a już dwa miesiące później ma ona zostać udostępniona zwiedzającym.

Podczas spotkania z dziennikarzami Masny poinformował też o planach na 2019 rok. Muzeum zamierza kontynuować realizacje imprez plenerowych, które mają już ustaloną markę i mają stałą publiczność. Wśród nich są kiermasze świąteczne w Dworku Laszczyków, Festiwal Smaków, Jawor u źródeł kultury, Jarmark świętokrzyski czy Smaki Jesieni. „Przesłaniem tych wszystkich imprez jest upowszechnianie wiedzy o obrzędowości mieszkańców świętokrzyskiej wsi. Coraz większą popularnością cieszą się Rodzinne niedziele w skansenie. Na niektóre z nich przyjeżdżało nawet 2 tys. osób. Dlatego takich spotkań będzie o trzy więcej niż w ubiegłym roku” – zapowiedział dyr. muzeum.

Jedną z głównych inwestycji będzie dokończenie rekonstrukcji kościoła z Rogowa, jednej z największych atrakcji Parku Etnograficznego w Tokarni. Modrzewiowy kościół jest darem Kurii Diecezjalnej w Kielcach dla Muzeum Wsi Kieleckiej. Unikatowy zabytek został przeniesiony do skansenu w Tokarni w 1996 r., a udostępniono go zwiedzającym w 2002 r. Jak powiedział PAP kierownik Parku Etnograficznego Jakub Czaplarski, zabytkowy kościół został już zrekonstruowany w 90 procentach. W ubiegłym roku zakończyły się prace konserwatorskie przy drewnianej, barokowej ambonie, a dwa lata temu ołtarz główny. Przed placówką jeszcze modernizacja drogi krzyżowej i organów.

„Droga krzyżowa jest zachowana tylko w pewnej części. Jej kolejne stacje muszą zostać odtworzone. Jesteśmy w tym momencie na etapie kosztorysu prac. Musimy ocenić, czy muzeum będzie mogło wykonać to własnymi siłami. Jeśli nie, to będziemy się starali o środki zewnętrzne” – zapowiedział Czaplarski. Prace przy XIX-wiecznych organach zostaną podzielone na dwa etapy. „Pierwszy to konserwacja zachowanych elementów, ich inwentaryzacja i zainstalowanie ich w kościele. Drugim etapem, o wiele droższym, jest wykonanie tych elementów, które pozwolą na grę na tych organach. Koszt prac przy organach szacujemy na około 250 tys. zł” – poinformował kierownik Parku.

Zabytkowy kościół szpitalny z Rogowa powstał w 1763 r. z fundacji podkanclerzego wielkiego koronnego Michała Wodzickiego, biskupa przemyskiego. Wyposażenie świątyni jest w stylu rokokowym i pochodzi głównie z XVIII w. Znajdujący się w ołtarzu obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzi z drugiej połowy XVIII w. i według podań uznawany jest za cudowny.

Park Etnograficzny w Tokarni jest położony w gminie Chęciny obok drogi krajowej nr 7 Warszawa-Kraków. Zajmuje obszar około 65 ha, ze stałymi ekspozycjami budownictwa wiejskiego, małomiasteczkowego i dworskiego. Znajduje się tam kilkadziesiąt przeniesionych z regionu świętokrzyskiego obiektów, m.in.: dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej, wiatrak z Dębna, spichlerz ze Złotej, kuźnia, liczne zagrody i chałupy.

Wszystkie obiekty są wyposażone w typowe meble i narzędzia codziennego użytku, a wnętrza udostępniono do zwiedzania. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL