Wybory do Rady Sekretariatu, poprawki do dokumentu końcowego i towarzyszenie młodym w kluczu teologicznym to tematy środowej sesji synodu o młodzieży – poinformowało biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
W Watykanie od 3 do 28 października trwa 15. Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Obraduje na temat "Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania".
W komunikacie czytamy, że środowa sesja synodalna rozpoczęła się od części organizacyjnej dotyczącej pielgrzymki biskupów ad Petri Sedem (łac. do Stolicy Piotrowej – PAP), która odbędzie się jutro rano. Drugą kwestią był projekt "Listu Ojców Synodalnych do Młodzieży Świata", a trzecią – reguły wyboru pochodzących ze wszystkich kontynentów 21 członków – reprezentantów Rady Sekretariatu.
"Członkami Rady Sekretariatu mogą być ordynariusze i zrównani prawami z ordynariuszami, natomiast biskupi pomocniczy mogą tylko dokonywać wyboru, ale nie mogą być wybranymi. Rada Sekretariatu zbiera się raz, dwa razy w roku, przygotowując dalszy ciąg tekstu, który Ojciec Święty opublikuje prawdopodobnie jako adhortację apostolską" – stwierdził cytowany w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Zaznaczył, że podczas dyskusji zgłaszano kolejne poprawki do dokumentu końcowego, który jest dokumentem uzupełniającym do "Instrumentum laboris" przygotowanego przed synodem. "Przeważa opinia, że tekst dokumentu finalnego jest dużo lepszy od +Instrumentum laboris+. Zakwestionowano również fakt odczytywania obu dokumentów w łączności" powiedział abp Gądecki. Zdaniem herarchy uzupełnienia do tekstu końcowego dotyczyły m.in. katechezy, bo mało uwagi poświęcono w nim katechistom.
Jak czytamy w komunikacie, wiele głosów odnosiło się do duchowości młodych, padały praktyczne wskazówki odnośnie np. stworzenia brewiarza przeznaczonego tylko dla młodych. "Pojawił się również ciekawy głos natury teologicznej, że towarzyszenie to nie jakaś strategia pedagogiczna, ale fakt teologiczny wypływający z Wcielenia. Jezus staje się towarzyszem drogi człowieka, chrześcijanina, najpierw przez to, że przyjmuje ludzkie ciało i los człowieczy" – zrelacjonował przewodniczący episkopatu.
Zwrócono również uwagę, że kryzys u młodych ludzi spowodowany jest częściowo warunkami społecznymi, politycznymi, a nie jest jedynie winą Kościoła. (PAP)
Autorka: Iwona Żurek
iżu/ joz/