W masywie Gran Sasso we włoskiej Abruzji odsłonięta została tablica upamiętniająca pierwszą wizytę Karola Wojtyły w tych górach w 1962 roku. Została ona umieszczona na stacji kolejki górskiej w Fonte Cerreto jadącej na płaskowyż Campo Imperatore.
Na tablicy widnieje zdjęcie biskupa pomocniczego Krakowa przy wejściu do kolejki, zrobione przez księdza Tadeusza Pieronka, a także portret znany z beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II.
Ksiądz Paweł Ptasznik z Watykanu, który odsłonił w sobotę tablicę, powiedział portalowi Vatican News: "Ojciec Święty był tutaj w 1962 roku podczas pierwszej sesji Soboru Watykańskiego II. Towarzyszyli mu wtedy dwaj księża krakowscy, przebywający wówczas w Rzymie, Tadeusz Pieronek i Alojzy Cader".
"Ksiądz Pieronek wykonał wtedy zdjęcie, które mieszkańcy tej miejscowości odkryli niedawno przez przypadek w internecie i zobaczyli, że to miejsce przez lata właściwie w ogóle się nie zmieniło. Dlatego chcieli upamiętnić ten pobyt Karola Wojtyły w ich miejscowości tablicą"- dodał.
Przypomina się, że polski papież chętnie wracał do tej części Apeninów wymykając się często z Watykanu na spacery, górskie wycieczki czy jazdę na nartach.
Pomysłodawcami odsłonięcia tablicy upamiętniającej jego pierwszy pobyt w górach Abruzji było stowarzyszenie kulturalne z miejscowości San Pietro della Ienca, dyrekcja parku narodowego Gran Sasso i władze miasta L'Aquila.
Mały kościół w San Pietro della Ienca, który odwiedzał św. Jan Paweł II, stał się w 2011 roku pierwszym dedykowanym mu sanktuarium.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ mam/