Europa i świat po II wojnie światowej

18.08.2019

Tablica upamiętniająca pierwszą wizytę Karola Wojtyły w górach Abruzji

W masywie Gran Sasso we włoskiej Abruzji odsłonięta została tablica upamiętniająca pierwszą wizytę Karola Wojtyły w tych górach w 1962 roku. Została ona umieszczona na stacji kolejki górskiej w Fonte Cerreto jadącej na płaskowyż Campo Imperatore.

Na tablicy widnieje zdjęcie biskupa pomocniczego Krakowa przy wejściu do kolejki, zrobione przez księdza Tadeusza Pieronka, a także portret znany z beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II.

CZYTAJ TAKŻE

Ksiądz Paweł Ptasznik z Watykanu, który odsłonił w sobotę tablicę, powiedział portalowi Vatican News: "Ojciec Święty był tutaj w 1962 roku podczas pierwszej sesji Soboru Watykańskiego II. Towarzyszyli mu wtedy dwaj księża krakowscy, przebywający wówczas w Rzymie, Tadeusz Pieronek i Alojzy Cader".

"Ksiądz Pieronek wykonał wtedy zdjęcie, które mieszkańcy tej miejscowości odkryli niedawno przez przypadek w internecie i zobaczyli, że to miejsce przez lata właściwie w ogóle się nie zmieniło. Dlatego chcieli upamiętnić ten pobyt Karola Wojtyły w ich miejscowości tablicą"- dodał.

Przypomina się, że polski papież chętnie wracał do tej części Apeninów wymykając się często z Watykanu na spacery, górskie wycieczki czy jazdę na nartach.

Pomysłodawcami odsłonięcia tablicy upamiętniającej jego pierwszy pobyt w górach Abruzji było stowarzyszenie kulturalne z miejscowości San Pietro della Ienca, dyrekcja parku narodowego Gran Sasso i władze miasta L'Aquila.

Mały kościół w San Pietro della Ienca, który odwiedzał św. Jan Paweł II, stał się w 2011 roku pierwszym dedykowanym mu sanktuarium.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mam/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL