W ramach obchodów 75. rocznicy ogłoszenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela w Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie w dniach 4-8 grudnia odbędą się pokazy filmów i podcasty podejmujące tematykę praw człowieka. Będą im towarzyszyły dyskusje.
10 grudnia mija 75. rocznica ogłoszenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela, najważniejszego i pierwszego tego rodzaju dokumentu przyjętego przez ONZ i społeczność międzynarodową.
W ramach obchodów, Centrum Myśli Jana Pawła II przygotował Tydzień Praw Człowieka, który odbędzie się w dniach 4-8 grudnia pod hasłem "Człowiek w Centrum". "Łącznie zaplanowano trzy wieczory filmowe i dwie premiery podcastów podejmujących tematykę praw człowieka. Po seansach odbędą się rozmowy z zaproszonymi gośćmi" - czytamy w przekazanym PAP komunikacie.
"Podejmujemy myśl naszego patrona, zapraszając do refleksji nad różnymi aktualnymi aspektami praw człowieka i ich naruszeń za pomocą uznanych i nagradzanych filmów, które w sugestywny i angażujący sposób potrafią przekazać, jakie wyzwania i zagrożenia stoją przed nami w tym obszarze" – powiedział Mateusz Toma, koordynator projektu w Centrum Myśli Jana Pawła II.
Dodał, że podczas kolejnych wieczorów poruszymy wątek migracji inicjując rozmowę dotykającą konfliktów etnicznych i zbrodni ludobójstwa, których społeczno-kulturowe przyczyny nie wygasły i są wciąż żywe, także blisko nas – w Europie.
We wtorek, 5 grudnia o godz. 18.00 będzie można zobaczyć film "Na pełny etat"(2021), reż. Éric Gravel. Gościem wieczoru będzie Marek Szymaniak – reportażysta, autor książek: "Zapaść. Reportaże z mniejszych miast", "Urobieni. Reportaże o pracy". W czasie debaty zostanie podjęty temat wyzysku i przepracowania, jako nowej formy niewolnictwa.
Czwartek, 7 grudnia o godz. 18.00 wyświetlony zostanie film "Aida"(2020), reż. Jasmila Žbanić, po którym zaplanowane jest spotkanie poświęcone konfliktom etnicznym i zbrodniom ludobójstwa w Europie.
Tematem piątkowego wieczoru będzie migracja i sytuacja uchodźców. 8 grudnia o godz. 18.00 będzie wyświetlony film "Prześwietlenie" (2022), reż. Cristian Mungiu. Gościem debaty będzie Elmira Abasbekowa – Fundacja dla Wolności, asystentka rodzin uchodźczych.
W poniedziałek 4 grudnia odbędzie się premiera podcastu "Słuchając drogi", po której zaplanowana jest – rozmowa z Joanną Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, zaś 8 grudnia z adwokatem dr. Tomaszem Snarskim.
Wszystkie wieczory filmowe rozpoczynają się o godz. 18.00 w Centrum Myśli Jana Pawła II przy ulicy Foksal 11, w Sali Kominkowej na I piętrze.
25 lat temu, w 1998 r., z okazji 50 rocznicy ogłoszenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Jan Paweł II napisał przesłanie papieskie adresowane do przewodniczącego 53. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Zaznaczał w nim, że niektórzy skłonni są traktować wybiórczo te prawa, przestrzegając tylko tych, które przynoszą im korzyść, a lekceważąc pozostałe, sprzeczne z ich doraźnymi interesami.
"Inni znów celowo odrywają poszczególne prawa od właściwego im kontekstu, aby móc tym swobodniej działać wedle własnego upodobania, myląc często wolność z samowolą, albo żeby zapewnić sobie określone korzyści, lekceważąc nakazy ludzkiej solidarności".
Według papieża "godność, wolność i szczęście nigdy nie będą w pełni możliwe bez solidarności". (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/