W tym roku w czasie pielgrzymki będziemy dziękować Bogu za dar niepodległości Polski i prosić Go o umiejętne jej zagospodarowanie - powiedział dziennikarzom kierownik 307. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę o. Marek Tomczyk.
Jak zapowiedział o. Tomczyk na środowej konferencji prasowej w siedzibie KEP w Warszawie, 307. Warszawska Pielgrzymka Piesza wyruszy 6 sierpnia o godz. 6 rano z kościoła oo. paulinów przy ul. Długiej.
Tegoroczne hasło pielgrzymki: "Z Maryją wolni" nawiązuje do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. "Św. Jan Paweł II powiedział, że na Jasnej Górze zawsze byliśmy wolni. Nauczał, że wolność jest nam dana, ale też zadana. Dlatego w tym roku w czasie wędrówki będziemy dziękować Bogu za dar wolności i prosić Go o dar umiejętnego jej zagospodarowania" - wyjaśnił paulin. Dodał, że pielgrzymom będzie towarzyszyła nowenna oparta na nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego, który przestrzegał, że "wolność nie jest dana raz na zawsze".
Z okazji jubileuszu niepodległości Polski pielgrzymi będą się odmawiali pochodzącą z 1915 r. "Litanię Narodu Polskiego" do świętych i błogosławionych w historii Kościoła w Polsce "w duchu dziękczynienia i prośby". Podczas pielgrzymki zostanie odnowiony "Akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi Matki Kościoła za wolność Kościoła Chrystusowego", który został proklamowany na Jasnej Górze 3 maja 1966 r. z okazji 1000-lecia chrztu Polski.
O. Tomczyk przypomniał, że 4 listopada 1918 r. na Jasną Górę przybył 22. Pułk Piechoty pod dowództwem ppor. Artura Wiśniewskiego i tego dnia po raz pierwszy na jasnogórskiej wieży zawisła biało-czerwona flaga. "Dlatego w tym roku 4 listopada zorganizujemy przepiękną rekonstrukcję tych wydarzeń" - zapowiedział paulin. Dodał, że w związku z tym wydarzeniem rozpocznie się program edukacyjny przygotowany przez częstochowską delegaturę Kuratorium Oświaty w Katowicach i Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana pt. "Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje". W jego ramach 4 listopada na Jasnej Górze odbędzie się "Piknik niepodległościowy", który poprzedzą koncerty, warsztaty i specjalne lekcje historii wzbogacone np. o projektowanie rekwizytów z epoki.
"W tym roku przeżywamy też jubileusz koronacji obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie. Z tej okazji w czasie pielgrzymki zaniesiemy piękne wotum - okolicznościowy kielich - do tego sanktuarium" - poinformował o. Tomczyk. Dodał, że na trasie odwiedzą pielgrzymów m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, biskup senior Diecezji Łowickiej Józef Zawitkowski, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a także muzyk Darek Malejonek i dziennikarka Monika Rogozińska.
Według o. Tomczyka, podobnie jak w poprzednich latach na trasę warszawskiej pielgrzymki wyruszy w tym roku około 6 tys. osób. Przypomniał, że organizowana przez warszawskich paulinów pielgrzymka została zapoczątkowana w 1717 r. "Nie jest to pielgrzymka najstarsza, choć na pewno jedna z najstarszych, ale wyróżnia ją fakt, że pielgrzymuje nieustannie i w sposób nieprzerwany" - zaznaczył. O. Tomczyk przypomniał, że warszawscy pątnicy szli z nią także w okresie zaborów i wojen. Podkreślił, że w 1817 r. z okazji 100. rocznicy koronacji ikony Matki Bożej Jasnogórskiej do częstochowskiego sanktuarium przybyło ponad 100 tys. ludzi.
Zapisać się na pielgrzymkę będzie można od 2 do 5 sierpnia w kościele oo. paulinów pw. Świętego Ducha przy ul. Długiej 3. Szczegółowe informacje o pielgrzymce można znaleźć pod adresem www.paulini.com.pl.
Trasa WPP liczy 248 km, wędrówka trwa dziewięć dni i kończy się 14 sierpnia. Ze stolicy w sierpniu wyruszy kilka pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, m.in. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych, Piesza Pielgrzymka Żołnierzy i Piesza Pielgrzymka Bezdomnych. Podobne pielgrzymki wyruszą z innych miast. Do Częstochowy dotrą na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które są obchodzone 15 sierpnia. Święto jest też nazywane Matki Bożej Zielnej - tego dnia odbywa się tradycyjne święcenie kwiatów i ziół.(PAP)
autorka: Iwona Żurek
iżu/ wus/