Zagadnienia z historii życia codziennego i obyczajów, kultury społecznej i przemian lokalnych struktur władzy znalazły się w drugim tomie „Kart z dziejów zamku książęcego w Szczecinie”. Zespół redakcyjny nie wyklucza, że powstanie kolejny tom monografii o siedzibie rodu Gryfitów.
Wydany pod koniec 2020 r. pierwszy tom "Kart…" poświęcony był architekturze zamku i przemian w jego strukturze.
"Drugi tom pokazuje zamek z innej strony. Chcieliśmy pokazać to miejsce jako tętniące życiem w czasach książęcych, ale także później, wtedy, kiedy zamek stał się siedzibą gubernatora szwedzkiego, a następnie zamkiem królewskim królów Prus i cesarzy Niemiec, a także zamek, który był podziwiany przez podróżników na przestrzeni wieków, i wreszcie zamek jako instytucję kultury po II wojnie światowej" – powiedziała redaktorka monografii Renata Zdero z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Oba tomy, choć składają się na określoną całość, nie są ze sobą ściśle związane – zauważył redaktor naukowy publikacji Kacper Pencarski.
"Artykuły te obrazują nam dzieje zamku, ale przedstawiają nam ten zamek w aspektach, które do tej pory były poniekąd traktowane po macoszemu. Myślę chociażby o administracji, o roli zamku jako centrum administracyjnego – bez względu na to, czy spojrzymy na niego jako na centrum administracyjne miasta, domu książęcego, cesarskiego czy też władz prowincjonalnych i regionalnych w XIX i XX w." – wskazał historyk.
Dodał, że zarówno autorzy, jak i on sam są przekonani, iż "na tych dwóch tomach nie będzie można poprzestać".
W drugim tomie "Kart z dziejów zamku książęcego w Szczecinie" znalazły się teksty prezentujące m.in. najnowsze ustalenia dotyczące usytuowania pokoi książęcych w kompleksie zamkowym, ukazujące szczeciński zamek w relacjach podróżników od końca XVI do początków XX wieku, a także przedstawiające "intrygi, rywalizację i nierzadko gorzki los księżniczek", związane z małżeństwami Gryfitów.
Zamek Książąt Pomorskich to jeden z najważniejszych zabytków Pomorza Zachodniego, usytuowany jest w pobliżu Odry; był historyczną siedzibą rodu Gryfitów, władców Księstwa Pomorskiego. Został w dużym stopniu zniszczony podczas alianckich nalotów w 1944 r., odbudowano go w latach 1958-80 w stylu renesansowym. Obecnie znajdują się w nim m.in. centrum kulturalne Zamek Książąt Pomorskich wraz ze studyjnym kinem, Opera na Zamku, sala ślubów Urzędu Stanu Cywilnego i siedziba Urzędu Marszałkowskiego.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ pat/