Kultura i sztuka po 1989 roku

06.01.2019

Ukraińskie pieśni ludowe w szczecińskiej filharmonii

Pieśni ludowe z Ukrainy, zachowane jedynie w ustnych przekazach, będzie można usłyszeć w szczecińskiej filharmonii. We wtorek w sali kameralnej wystąpi zespół „Dziczka”.

Każda z pieśni śpiewanych przez sześć kobiet z polsko-ukraińskiego zespołu "Dziczka" to – jak podaje szczecińska filharmonia – opowieść "o ludzkich losach, o miłości, o szczęściu, o śmierci, a wreszcie o pięknie otaczającej przyrody".

Repertuar przejęty został od artystów ludowych Podola, Polesia i Wołynia. To pieśni, które nie zostały nigdy spisane ani nagrane; zachowały się tylko w przekazach ustnych.

Zespół, który nazwę wziął od dzikiego owocowego drzewka, założyła etnomuzykolog, absolwentka Akademii Muzycznej w Kijowie Tetiana Sopiłka. Oprócz niej w skład grupy wchodzą Maniucha Bikont, Justyna Czerwińska, Maria Puzyna, Ewa Winiarska i Agata Wróbel.

Zainaugurowały działalność podczas festiwalu muzyki tradycyjnej w Wilnie w 2006 r. W grudniu 2009 r. ukazała się ich pierwsza płyta "Tradycyjne pieśni Ukrainy". (PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL