W piątek wieczorem ulicami stolicy przejdzie kilka nabożeństw drogi krzyżowej. Na Grochowie zaplanowano Centralną Drogę Krzyżową Diecezji Warszawsko-Praskiej z udziałem biskupów, zaś na Żoliborzu odbędzie się XXIV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy. Nabożeństwa będą także na Bródnie czy Jelonkach.
W diecezji warszawsko-praskiej centralna droga krzyżowa przejdzie z udziałem ordynariusza bp Romualda Kamińskiego i biskupa pomocniczego Jacka Grzybowskiego.
"Nabożeństwo rozpacznie się ok. godziny 18.45, po wieczornej mszy św. w parafii Narodzenia Pańskiego przy ul. Ostrobramskiej, a zakończy się w parafii Najczystszego Serca Maryi przy ul. Chłopickiego" - przekazało biuro prasowe diecezji warszawsko-praskiej.
Tego samego dnia ulicami stołecznego Żoliborza przejdzie także XXIV Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy pod hasłem "Nigdy nie można zrezygnować z walki o wolność i prawdę".
Wezmą w niej udział delegacje regionalne NSZZ "Solidarność", a także reprezentanci grup zawodowych i duszpasterstw ludzi pracy z całej Polski.
W tym roku uczestnicy nabożeństwa wyjdą o godz. 18.00 sprzed grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, modląc się o prawdę w życiu osobistym i publicznym. Nabożeństwo zwieńczy o godz. 21.20. nowenna "w intencji ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia". Modlitwę poprowadzi bp Rafał Markowski.
"Osiedlowej Drodze Krzyżowej" ulicami parafii Matki Bożej Królowej Aniołów na stołecznych Jelonkach będzie w piątek przewodniczył bp Piotr Jarecki. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 19.00.
W piątek wieczorem droga krzyżowa przejdzie także ulicami stołecznego Bródna. Nabożeństwo rozpocznie się w parafii św. Faustyny przy ul. Żuromińskiej 2 o godz. 19.30, a zakończy w kościele p.w. Św. Włodzimierza przy metrze Bródno.
Zgodnie z tradycją także w Niedzielę Palmową wierni niektórych parafii przejdą ulicami stolicy w drodze krzyżowej. Jedna z nich wyjdzie po mszy św. o godz. 18.00 z sanktuarium św. Ojca Pio na warszawskim Gocławiu - poinformowała parafia.
Droga Krzyżowa (łac. Via Crucis, dosł. droga krzyża) korzeniami sięga starożytnej Jerozolimy, gdzie wierni odwiedzali miejsca męki Chrystusa i ją tam rozważali. Wielką popularność zawdzięcza zakonowi franciszkanów, którzy w średniowieczu przenieśli do Kościoła zachodniego, ze względu na wiernych, którzy nie mogli sami pielgrzymować do Miasta Świętego.
W XIII wieku można było, zatem odprawić nabożeństwo męki Chrystusa na tzw. "Drogach jerozolimskich". Potem przybrało różne formy, czasami bardzo rozbudowane, nawet po kilkadziesiąt stacji, czego przykładem jest Kalwaria Zebrzydowska, Kalwaria Pacławska, Wambierzyce.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej znane w dzisiejszej formie - 14 stacji - sięga XVII wieku. Do jej urzeczywistnienia przyczynili się św. Franciszek, św. Bernard z Clairvaux, św. Anzelm oraz św. Brygida Szwedzka.
Natomiast najstarszy z zachowanych polskich tekstów nabożeństw Drogi krzyżowej - "Sposób nabożeństwa droga krzyżowa nazywanego" został wydany we Wrocławiu w roku 1731.
Część obecnych stacji ma swoje odzwierciedlenie w Ewangelii i swoje topograficznie umiejscowienie. Wśród nich są: 1 - skazanie na śmierć, 2 - wzięcie krzyża, 5 - pomoc Szymona z Cyreny, 8 - spotkanie niewiast, 10 - obnażenie z szat, 11 - przybicie do krzyża, 12 - śmierć na krzyżu, 13 - zdjęcie z krzyża, 14 - złożenie do grobu. Pozostałe stacje to owoc tradycji. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ agz/