Komitet Światowego Dziedzictwa, obradujący w Krakowie, rozszerzył w niedzielę dwa wpisy na Liście Światowego Dziedzictwa. Wpis z Niemiec będzie dodatkowo obejmował domy z balkonami w Dessau oraz Szkołę Konfederacji związków zawodowych ADGB w Bernau, a z Francji - dzielnicę Neustadt w Strasburgu.
W 1988 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trafił Strasburg – Grande Ile, czyli zabytkowe centrum Strasburga, skupione wokół katedry.
Rozszerzenie dotyczy dzielnicy Neustadt (nowego miasta), zbudowanej pod niemiecką administracją (1871¦1918). W Neustadt perspektywy biegnące od katedry kształtują osobliwy krajobraz, zorganizowany wokół cieków wodnych i kanałów.
Obiekt z Niemiec wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1996 roku, czyli Bauhaus i jego obiekty w Weimarze i Dessau, pierwotnie zawierał zespoły zabytków oraz zabytki znajdujące się w Weimarze i Dessau, zbudowane pod kierunkiem Waltera Gropiusa, pierwszego dyrektora szkoły Bauhaus.
Rozszerzenie dotyczy domów z balkonami w Dessau ¦ ceglanych trzypiętrowych budynków, przeznaczonych dla mieszkańców o niskich dochodach, a także Szkoły Konfederacji związków zawodowych ADGB w Bernau, zbudowanej pod kierunkiem Hannesa Meyera, następcy Gropiusa (dyrektorzy Bauhausu) aż do 1930 roku.
Poszerzenie odzwierciedla wkład wydziału architektury w eleganckie projektowanie, funkcjonalizm i reformę społeczną ruchu Bauhaus, który zrewolucjonizował myśl i praktykę architektoniczną XX wieku. (PAP)
ksi/ pad/