Unikatowe druki religijne oraz dawne mapy Rzeczpospolitej udostępniło zwiedzającym Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie. Wśród prezentowanych zbiorów jest Biblia Radziwiłłowska, będąca drugim tłumaczeniem Pisma Świętego na język polski.
„Wystawa opowiada o kilkuwiekowym współistnieniu obywateli różnych wyznań i kultur na terenie dawnej Polski” – powiedziała kurator ekspozycji Iwona Długopolska.
Biblia Radziwiłłowska, zwana Brzeską, znajduje się, wraz z 57 innymi drukami z okresu od XV do XVIII w., w Sali Bibliotecznej. Ta biblia protestancka wydrukowana w Brześciu Litewskim w 1563 r. jest, po słynnym katolickim przekładzie Jana Leopolity z roku 1561, drugim tłumaczeniem Pisma Świętego na język polski. Księgę uważa się za pierwszy polski przekład całego Pisma Świętego z języków oryginalnych – hebrajskiego i greckiego. Leopolita przetłumaczył Biblię z języka łacińskiego.
Innym cennym zabytkiem w Sali Bibliotecznej jest, wydany po polsku, „Katechizm” Walentego Kuczborskiego z 1568 r. Oryginał publikacji ukazał się po łacinie w Rzymie w 1566 r. i stanowił kompendium prawd wiary katolickiej, opracowane w odpowiedzi na rozszerzający się w Europie protestantyzm.
W Gabinecie Kartograficznym Muzeum Czapskiego znajduje się druga część wystawy. Można tu zobaczyć 23 mapy i atlasy z okresu od XVI do XX w. Jedną z cenniejszych jest mapa Feliksa Nagrajkowskiego, ukazująca położenie klasztorów o.o. bernardynów prowincji wielkopolskiej ze spisem prowincjałów. Kunsztowny miedzioryt pochodzi z 1821 r.
Interesująca dla widzów z Małopolski może być mapa województwa krakowskiego w okresie Sejmu Wielkiego (1788-1792). Przedstawia ona m. in. granice majątków duchowieństwa świeckiego i zakonnego na tym terenie. Oznaczono na niej kościoły, kaplice i klasztory z podziałem na męskie i żeńskie oraz adnotacją czy dana budowla jest drewniana, czy murowana.
Wystawa „Różnimy się w wierze. Dowody koegzystencji wieloreligijnej na ziemiach Rzeczypospolitej w starodrukach ze zbiorów MNK” czynna będzie do 3 maja.
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, liczy łącznie 36 tys. woluminów. Placówka udostępnia je na cyklicznych wystawach.
„Staramy się prezentować starodruki, często unikatowe, w oparciu o intrygującą tematykę. Poprzednia ekspozycja +Mars krwawy+ przybliżała zwiedzającym m.in. dawne kroniki z opisami bitew, scen batalistycznych” – wyjaśniła Długopolska. (PAP)
bko/ par/