Polska po 1989 roku

21.02.2019

Uniwersytet Jagielloński rozpoczyna Miesiąc Języka Ojczystego

Konkursy i warsztaty, rozwijające wrażliwość językową zwłaszcza u młodzieży, będzie do końca lutego organizował Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, który w ten sposób świętuje Miesiąc Języka Ojczystego. W czwartek przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Najważniejszym wydarzeniem w ramach Miesiąca Języka Ojczystego w stolicy Małopolski co roku jest Krakowskie Dyktando. W tym roku odbędzie się ono 16 marca w Auditorium Maximum UJ, trwają zapisy na dyktando. Zwycięzca otrzyma tytuł Krakowskiego Mistrza Ortografii. Dla  najlepszych przewidziano nagrody rzeczowe.

W kalendarzu Miesiąca Języka Ojczystego są też inne konkursy. Do 8 marca uczniowie szkół podstawowych z całej Polski mogą się zgłaszać do konkursu na reklamę. Udział w nim polega na przygotowaniu i przesłaniu oryginalnego, nagranego przez uczniów filmu zachwalającego dowolny produkt, ideę lub usługę. Reklama musi być związana z tematem konkursu - „Inteligencja jest matką humoru”.

Dla mieszkańców województwa małopolskiego przygotowano konkurs "na gadkę". Zainteresowani do 8 marca muszą przesłać organizatorom pracę w postaci gwarowego, niewierszowanego, oryginalnego monologu na temat "Tradycje i obyczaje".

Językoznawcy zachęcają również do udziału w XXI Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym im. Wojciecha Korfantego "Dobroć bez odwagi jest niewiele warta". Eliminacje małopolskie odbędą się 27 lutego w Collegium Novum w Krakowie, a finał 8 marca w Katowicach. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych i średnich, udział polega na przygotowaniu i prezentacji 5-minutowej mowy związanej z hasłem "Dobroć bez odwagi jest niewiele warta" i zastosowaniu w niej odpowiednich chwytów retorycznych.

W ramach Miesiąc Języka Ojczystego na Wydziale Polonistyki UJ odbędzie się także ogólnopolska konferencja naukowa "Humor i karnawalizacja w komunikacji". Spotkanie potrwa od 29 do 30 marca. Zaproszeni są przede wszystkim studenci i doktoranci filologii polskiej, ale i kulturoznawstwa, dziennikarstwa, socjologii, medioznawstwa i kierunków pokrewnych. Konferencję organizuje Koło Naukowe Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia.

Święto języka na UJ to także liczne warsztaty, które studenci Wydziału Polonistyki już prowadzą w małopolskich szkołach. Zajęcia, mające w ciekawy sposób przybliżać najmłodszym reguły polszczyzny, potrwają do końca marca.

Szczegółowe informacje o programie Miesiąca Języka Ojczystego znajdują się na stronie mjo.uj.edu.pl.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ wj/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL