W 104. rocznicę powstania 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, w poniedziałek w Kielcach upamiętniono żołnierzy jednostki, która w dwudziestoleciu międzywojennym stacjonowała w tym mieście.
Uroczystości rocznicowe w Kielcach rozpoczęła msza w kościele garnizonowym. Później, uczestnicy wydarzenia zebrali się na terenie ostatnich koszar pułku przy ulicy Kusocińskiego na Stadionie Leśnym oraz w miejscu, gdzie znajdowały się pierwsze koszary jednostki przy ulicy Wrzosowej.
Pułk powstał 12 czerwca 1919 r. z połączenia dwóch istniejących od pierwszych dni niepodległości Pułków Artylerii Polowej - 7. i 10. Dzieje kieleckich artylerzystów od lat kultywuje Danuta Żbikowska, córka por. Tadeusza Rojka, ostatniego adiutanta dowódcy pułku. W 2010 r. założyła Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, któremu prezesuje.
Podczas poniedziałkowych uroczystości podkreślała, że Kielce zawdzięczają wiele artylerzystom. Wskazywała, że przyczynili się oni do budowy dzisiejszego Wojewódzkiego Domu Kultury. Opiekowali się szkołami, pomagali potrzebującym i mieli osiągnięcia w sporcie.
Udział w uroczystościach rocznicowych wzięli świętokrzyscy parlamentarzyści i samorządowcy, którzy podkreślili, że związanej z Kielcami formacja wojskowa, odegrała znaczącą rolę w walce o niepodległość Polski, a jej działalność jest ważną częścią tożsamości Kielc.
Stacjonując w Kielcach, pułk składał się z dowództwa, trzech dywizjonów oraz kwatermistrzostwa i dwóch plutonów: gospodarczego i łączności. Początkowo zajmował dwa kompleksy koszarowe: koszary im. ks. Józefa Poniatowskiego oraz koszary w Dyminach. Ze względu na zły stan techniczny tych budowli, w 1931 r. Ministerstwo Spraw Wojskowych podjęło decyzję o budowie nowych koszar - na Stadionie. Inwestycję realizowana etapami.
Prowadząc systematyczne szkolenie wojskowe, dowództwo pułku dbało także o sprawność fizyczną żołnierzy. Obok standardowych ćwiczeń, żołnierze mieli możliwość uprawiania wybranej dyscypliny sportu. Funkcjonowały drużyny: piłkarska (która wraz z drużyną Czwartaków utworzyła w 1934 r. Wojskowy Klub Sportowy), kolarska, bokserska, szermiercza, tenisowa, pływacka, lekkoatletyczna. Pułk był też inicjatorem konkursów hippicznych, które w okresie dwudziestolecia międzywojennego odbywały się w Kielcach.
2. Pułk Artylerii Lekkiej Legionów na stałe wpisał się w historię Kielc. Kiedy w czasie kryzysu ekonomicznego lat 30. władze wojskowe przystąpiły do organizowania własnymi środkami pomocy dla bezrobotnych oraz ich rodzin, pomocy takiej udzielili również kieleccy artylerzyści. W listopadzie 1936 r. pułk przekazał do dyspozycji Miejskiego Komitetu samochód ciężarowy, który wykorzystywano do przewożenia węgla dla potrzebujących. Pułk otaczał również opieką szkołę powszechną na Baranówku.
W 1933 r. pułk otrzymał honorowe obywatelstwo Kielc, a w 1937 r. podczas uroczystości, które swą obecnością uświetnił marszałek Edward Rydz-Śmigły, otrzymał sztandar pułkowy.
30 sierpnia 1939 r., w czasie mobilizacji, pułk wyjechał z garnizonu koleją do Pabianic. Tam jego dywizjony przydzielono do pułków piechoty w 2. Dywizji Piechoty Legionów, w rejonach ich operacyjnego działania w ramach Armii "Łódź". Podczas działań wojennych we wrześniu 1939 r. kieleccy artylerzyści walczyli pod Zapolicami, Borową Górą, Ołtarzewem i w obronie Twierdzy Modlin. Jednostki sformowane przez pułk w Kielcach uczestniczyły w obronie ziemi świętokrzyskiej oraz w Grupie "Sandomierz". 2. Pułk Artylerii Lekkiej Legionów przestał istnieć 29 września 1939 r. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ dki/