Religia

14.04.2019

Uroczystość Niedzieli Palmowej na Jasnej Górze

Uroczysta procesja z palmami i obrzęd ich poświęcenia odbyły się w Niedzielę Palmową na Jasnej Górze w Częstochowie. Szósta niedziela Wielkiego Postu, zwana też Niedzielą Męki Pańskiej, rozpoczyna najważniejszy okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

"Gromadzimy się, aby z całym Kościołem rozpocząć obchód Misterium Paschalnego. Dzisiaj Chrystus wjechał do Jerozolimy, aby tam umrzeć i zmartwychwstać. Wspominając to zbawcze wydarzenie z głęboką wiarą i pobożnością pójdźmy za Panem, abyśmy uczestnicząc w tajemnicy Jego krzyża dostąpili udziału w zmartwychwstaniu i życiu" – powiedział na początku obrzędu poświęcenia palm paulin o. Marcin Ciechanowski.

Niedziela Palmowa jest dniem upamiętniającym triumfalny wjazd Jezusa na osiołku do Jerozolimy. Tłum mieszkańców powitał go wówczas okrzykiem "Hosanna!", a pod nogi rzucano mu gałązki palmowe i oliwne. Wjazd Jezusa do Jerozolimy opisali wszyscy Ewangeliści.

Już od pierwszych wieków chrześcijaństwa wierni upamiętniają to szczególne i radosne wydarzenie uczestnicząc w procesji z palmami. Zgodnie z katolicką tradycją palmy są palone, aby popiół z nich mógł zostać użyty w czasie obchodów Środy Popielcowej w następnym roku.

W Niedzielę Palmową na Jasnej Górze zgromadzili się też uczestnicy Motocyklowego Zjazdu Gwiaździstego do Częstochowy, by modlitwą rozpocząć kolejny sezon. Zjazd, który w tym roku zgromadził ok. 1,5 tys. osób, wyrósł z tradycji motocyklowej miasta Częstochowy. W czasie spotkania podkreślane są tradycje częstochowskich klubów motocyklowych - zarówno przedwojennego Częstochowskiego Towarzystwa Cyklistów i Motocyklistów, jak również powstałego po wojnie Częstochowskiego Klubu Motocyklowego "Włókniarz". Z kolei w sobotę na Jasną Górę przybyła Pielgrzymka Karawaningowa, udział w wydarzeniu wzięło kilkaset załóg.

Również w sobotę w sanktuarium wystąpił Zespół "Mazowsze" z koncertem o charakterze wielkopostnym. W repertuarze znalazło się wybitne dzieło G. B. Pergolesiego "Stabat Mater", a także pieśni pasyjne i wielkopostne. Soliści, chór i orkiestra Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" pod dyrekcją Jacka Bonieckiego wystąpili w bazylice jasnogórskiej.(PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL