W sobotę przypada cerkiewna uroczystość Spotkania Pańskiego. Od 1992 roku obchodzone jest też wtedy święto młodzieży prawosławnej, proklamowane przez liderów Syndesmosu – największej na świecie federacji prawosławnych bractw i szkół teologicznych.
Święto Spotkania Pańskiego było znane w Kościele wschodnim już w IV wieku; w kalendarzu liturgicznym Cerkwi przypada 15 lutego. Upamiętnia przyniesienie Jezusa po raz pierwszy do świątyni jerozolimskiej 40 dni po jego narodzinach. Proklamowanie święta młodzieży właśnie w tym dniu oznacza jej symboliczne wejście do wspólnoty prawosławnej. Dlatego nabożeństwa odprawiane są wówczas w intencji młodych prawosławnych.
Ogólnopolskie obchody tegorocznego święta młodzieży prawosławnej, organizowane przez Bractwo Młodzieży Prawosławnej (BMP), odbywają się w Lublinie; bierze w nich udział ok. 400 osób z całego kraju oraz goście z Białorusi, Ukrainy i Niemiec.
W sobotę głównej liturgii w lubelskiej katedrze pw. Przemienienia Pańskiego przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, w asyście innych prawosławnych hierarchów, m.in. ordynariusza diecezji lubelsko-chełmskiej arcybiskupa Abla.
Metropolita podkreślał, że każdy członek Bractwa powinien umieć odróżnić "co pochodzi od dobra, a co pochodzi od zła"; mówił, że mimo licznych pokus "szatańskiej strony", młodzi ludzie muszą "wsłuchiwać się" w dobro. "Wówczas nie będzie tego, co my nazywamy patologią, której dzisiaj jest dużo pod każdym względem i tego, co narusza zdrowy organizm ludzki, społeczny, narodowy, państwowy, cerkiewny" - mówił zwierzchnik Cerkwi w Polsce.
Powiedział też, że młodzi prawosławni mają możliwość "dawania świadectwa dobra wiary prawosławnej" w miejscach swojej nauki, w szkołach czy na uczelniach. "Wiara prawosławna, to jest wszechogarniająca miłość. My nie znamy nienawiści, my nie umiemy prześladować, sami uczymy się sami być posłusznymi Bogu i te cnoty także głosimy światu" - dodał abp Sawa.
W ramach programu kulturalnego obchodów, które potrwają do niedzieli, zaplanowano dla jego uczestników m.in. grę miejską połączoną ze zwiedzaniem Lublina, prezentacje teatralne i dyskotekę.
Przedstawiciele Bractwa podkreślają, że takie spotkanie ma służyć integracji prawosławnej młodzieży z różnych części kraju. Z województwa podlaskiego, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych, pojechało do Lublina ponad sto osób. Przed wyjazdem młodzi prawosławni podkreślali ten aspekt integracyjny, możliwość bezpośredniego spotkania z innymi osobami tej samej wiary.
"Telefony co prawda w domu nie zostają, ale nie będzie czasu, by zajmować się internetem i social mediami" - zapewniali przed wyjazdem z Białegostoku.
Przewodnicząca BMP diecezji lubelsko-chełmskiej Natalia Rusinowicz zwróciła uwagę, że jest to, obok - organizowanej po Świętach Wielkanocnych - paschalnej pielgrzymki młodzieży do sanktuarium na św. Górę Grabarkę, jedna z nielicznych inicjatyw, która ma charakter ogólnopolskiego spotkania. "Dużo jest inicjatyw w obrębie diecezji, ogólnopolskich jest niewiele" - powiedziała PAP.
Przypomniała, że takie spotkanie jak w Lublinie, organizowane jest dopiero trzeci raz; pierwsze odbyło się w Warszawie, drugie w Gdańsku. "Organizacja obchodów Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej każdego roku w innym mieście, otwiera ludziom oczy na to, że taka mniejszość w Polsce istnieje" - dodała Rusinowicz.
Syndesmos, który w 1992 roku proklamował święto prawosławnej młodzieży, został utworzony w 1953 roku. Jest największą organizacją prawosławną i jedną z największych na świecie chrześcijańskich organizacji młodzieżowych. Skupia prawosławne organizacje młodzieżowe i szkoły teologiczne, działając na rzecz integracji młodzieży z różnych krajów, m.in. organizując spotkania, szkolenia, konferencje i obozy.
Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce, które należy do Syndesmosu, założone zostało w 1980 roku. Działa obecnie w kilkudziesięciu cerkiewnych parafiach. Dokładnych danych co do liczby jego członków nie ma, ale szacuje się, że działa w niej 1-1,5 tys. młodych ludzi, głównie studentów i uczniów szkół średnich.
Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS, ale uznawanych przez hierarchów za niemiarodajne, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce w ostatnim spisie powszechnym zadeklarowało 156 tys. osób.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ pat/