6 czerwca we wrocławskiej katedrze Kościoła greckokatolickiego w Polsce odbędą się uroczystości 25-lecia utworzenia eparchii wrocławsko-gdańskiej. Liturgii św. Jana Chryzostoma będzie przewodniczył bp Włodzimierz Juszczak OSBM.
"Uroczystości centralne 25-lecia eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce odbędą się we Wrocławiu, w kościele katedralnym pw. św. Wincentego i św. Jakuba, który w roku 1997, na zakończenie 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, został przekazany grekokatolikom przez Ojca Świętego Jana Pawła II" - podano w informacji przekazanej PAP.
W niedzielę we wszystkich parafiach duchowieństwo i wierni będą dziękować Bogu za ćwierć wieku istnienia eparchii.
W tym roku mija 25 lat od utworzenia eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Trzydzieści lat wcześniej, w roku 1991, doszło do odrodzenia struktur Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Stolica Apostolska reaktywowała eparchię przemyską, która objęła zasięgiem terytorium całego kraju. W 1996 r. powołano eparchię wrocławsko-gdańską, która, wraz z archieparchią przemysko-warszawską utworzyła metropolię. Granicą obu administracyjnych jednostek Kościoła była rzeka Wisła.
W 2020 roku ponownie zreorganizowano struktury Kościoła greckokatolickiego, w wyniku czego powstała nowa eparchia olsztyńsko-gdańska. Natomiast eparchia wrocławsko-gdańska zmieniła dotychczasową nazwę na wrocławsko-koszalińską. Eparchia wrocławsko-koszalińska składa się obecnie z siedmiu dekanatów: wrocławskiego, zielonogórskiego, koszalińskiego, słupskiego, poznańskiego, katowickiego i legnickiego.
W eparchii działa ponad 60 parafii i ośrodków duszpasterskich, w których posługuje ponad 30 kapłanów. W eparchii są też trzy klasztory żeńskie, w których modli się i pracuje dziesięć sióstr zakonnych. Wierni to przede wszystkim przesiedleńcy i potomkowie przesiedleńców akcji "Wisła", a w ostatnich latach także coraz liczniejsi nowo przybyli migranci zarobkowi i studenci z Ukrainy. Terytorium eparchii pokrywa się z obszarem rzymskokatolickich metropolii: szczecińsko-kamieńskiej, wrocławskiej, poznańskiej, gnieźnieńskiej, katowickiej i częstochowskiej (bez diecezji radomskiej).
Z uwagi na ograniczenia sanitarne wierni zachęcani są do uczestnictwa w uroczystościach wirtualnie, za pomocą kamery online z wrocławskiego soboru (link do obrazu online z kamery można znaleźć na stronie internetowej eparchii: www.cerkiew.net.pl). (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/