Religia

14.08.2018

Uroczystości 775-lecia ustanowienia diecezji warmińskiej

W tym roku mija 775 lat od ustanowienia diecezji warmińskiej, którą w 1992 roku św. Jan Paweł II podniósł do rangi archidiecezji i erygował Metropolię Warmińską. Dwudniowe uroczystości odpustowe i rocznicowe we Fromborku rozpoczną się we wtorek wieczorem.

Jak poinformował PAP rzecznik Kurii Metropolitalnej ks. Marcin Sawicki, uroczystości rocznicowe i odpustowe odbędą się w katedrze we Fromborku w środę 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o godz. 11.

Dzień wcześniej, we wtorek, z katedry do portu wyruszy procesja z figurą Najświętszej Maryi Panny. Tam odbędzie się Apel Maryjny, a figura wypłynie w asyście rybaków na wody Zalewu Wiślanego. Procesja rozpocznie się o godz. 20.30. Uroczystościom będzie przewodniczył metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński.

"Uroczystości rocznicowe ustanowienia diecezji warmińskiej odbywają się we Fromborku, ponieważ jest tam główny kościół archidiecezji warmińskiej. Podobnie jak bazylika świętego Jana na Lateranie w Rzymie jest matką i głową wszystkich kościołów na świecie, tak katedra we Fromborku jest matką i głową wszystkich kościołów w archidiecezji warmińskiej" - wyjaśnił ks. Sawicki.

29 lipca 1243 r. papież Innocenty IV upoważnił swojego legata Wilhelma z Modeny do podzielenia Prusy na trzy diecezje: pomezańską, sambijską i warmińską. Listem do Krzyżaków z października 1243 papież potwierdził ustanowienie diecezji. Pierwszy kościół katedralny we Fromborku, zapewne drewniany p.w. Najświętszej Maryi Panny, został zbudowany za czasów biskupa Fleminga, który przeniósł tu katedrę z Braniewa w roku 1288.

Obecną katedrę zaczął budować biskup Henryk Wogenap w 1329 roku na fundamentach pierwszej świątyni. Prezbiterium – najstarsza część katedry - zostało poświęcone w 1342 roku przez bp. Hermana z Pragi, o czym świadczy pamiątkowa płyta. Budowę katedry ukończył biskup Henryk III Sorbon w 1388 roku, o czym informuje fryz terakotowy obiegający kruchtę zachodnią.

Uroczystościom rocznicowym we Fromborku będzie towarzyszył jarmark na ul. Katedralnej i Krasickiego. Muzycznym gościem będzie Kociewsko-Kaszubska Orkiestra Dęta Torpeda.(PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

ali/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL