W sanktuarium o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii 24 maja odbędą się główne uroczystości ku czci świętego. Liturgii o godz. 12. będzie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski. Z powodu zakazu mszy polowych w czasie pandemii, centralne obchody odbędą się wewnątrz Wieczernika.
Organizatorzy poinformowali na stronie sanktuarium, że grono uczestniczących w tegorocznych obchodach będzie ograniczone tylko do asysty liturgicznej i kilkunastu wiernych. "Zgodnie z najnowszymi rządowymi rozporządzeniami w Wieczerniku może przebywać do 17 osób, ojcowie marianie zapraszają, zatem do udziału w transmisji z tego wydarzenia poprzez stronę www.papczynski.pl lub na kanale YouTube sanktuarium – św. Ojciec Stanisław Papczyński (link do transmisji: https://www.youtube.com/watch?v=6v_Vt4vsSYs)" - podano.
Liturgię będzie koncelebrował prowincjał Zgromadzenia Księży Marianów ks. Tomasz Nowaczek MIC oraz duszpasterze z Marianek na Górze Kalwarii kustoszem sanktuarium ks. Janem Mikołaj Rokosz MIC.
Liturgiczne wspomnienie św. o. Stanisława Papczyńskiego jest obchodzone w dniu 18 maja. Jednak zgodnie z długą tradycją na Mariankach uroczysta celebracja tego święta jest zawsze przenoszona na niedzielę następującą po tym dniu. W tym roku odbędzie się 24 maja.
Ojciec Stanisław Papczyński (1631-1701) był opiekunem biednych, chorych i umierających. Uważany jest za jedną z najwybitniejszych postaci XVII-wiecznej Polski; był myślicielem, głosicielem sprawiedliwości społecznej, teologiem, autorem popularnych książek. Według jego biografów bywał na polach bitew, opatrywał rannych żołnierzy, grzebał poległych. Pełnił posługę kapelana w czasie walk z Turkami na Ukrainie w latach 1675-1676; nazywano go "ojcem ubogich" i "apostołem Mazowsza". W 2007 roku za pontyfikatu Benedykta XVI o. Stanisław Papczyński został beatyfikowany. 5 czerwca 2016 ogłoszono go świętym.
Wieczernik to niewielki kościół Wieczerzy Pańskiej na Mariankach w Górze Kalwarii – aktualnie sanktuarium o. Stanisława Papczyńskiego, które zbudowano zostało w 1674 r. Był on częścią Nowej Jerozolimy, obecnie Góry Kalwarii. Miasto i liczne kościoły powstały na planie krzyża, jako symbol Wielkiego Piątku, a mały Wieczernik, położony na uboczu, podkreślał tajemnicę Wielkiego Czwartku.
Do Wieczernika wraz ze współbraćmi przybył założyciel Zakonu Marianów – o. Stanisław Papczyński. Mieszkali oni w pojedynczych celach, dobudowanych wokół kościółka jak jaskółcze gniazda. W 1677 r. bp Wierzbowski nadał im prawo własności do Wieczernika oraz zabudowań i gruntów.
Ojciec Papczyński przeżył na Mariankach 24 lata. Obecnie szczątki założyciela Zgromadzenia Ojców Marianów spoczywają przy ołtarzu w sarkofagu.
Do jego groby przybywają pielgrzymi z kraju i zagranicy, głównie z Białorusi, Słowacji, USA.(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ krap/