Poprzedzony nieszporami „Hołd z kwiatów” przy figurze Matki Bożej na placu przed Szczytem jasnogórskim był najważniejszym punktem wtorkowych uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.
Metropolita częstochowski abp Wacław Depo podczas uroczystości dokonał aktu zawierzenia Kościoła, ojczyzny i świata Matce Bożej. Wiązankę białych róż przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej hierarcha złożył wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej. "Obowiązkiem Kościoła i jego pasterzy jest zabieranie głosu, ilekroć domaga się tego duchowe dobro wiernych, obrona wartości moralnych i godności osoby ludzkiej od poczęcia pod sercem matki aż do naturalnej śmierci" - mówił abp Depo podczas uroczystości.
Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Uroczystość odbywała się w Rzymie od 1938 r., kiedy ówczesny papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim akt oddania czci Matce Najświętszej. Odtąd co roku papież składał Matce Bożej wieniec z kwiatów; w tym roku rzymska uroczystość została odwołana z powodu pandemii.
Wtorkowe uroczystości na Jasnej Górze rozpoczęły tradycyjnie nieszpory w Kaplicy Matki Bożej, skąd do figury Niepokalanej wyruszyła „procesja światła”. W słowie do wiernych abp Depo nawiązał do „Tryptyku rzymskiego” Jana Pawła II i zawartego w nim pytania – kim jest Bóg. „Nie tylko daje odpowiedź, że jest samoistnym istnieniem, nie tylko daje życie, jest pełnią życia, ale również daje odpowiedź, że jest wzajemnym obdarowaniem Ojca, Syna i Ducha Świętego” - powiedział hierarcha.
Jak mówił, Bóg powołał do życia człowieka na swój obraz i podobieństwo, „aby wzajemnie człowiek dla drugiego człowieka był obdarowaniem - i taka była tajemnica stworzenia pierwszych ludzi”. Owa tajemnica została naruszona przez grzech pierworodny, pychę człowieka, który chce się zrównać z Bogiem - dodał i zaapelował do wiernych, by brali przykład z Maryi. "Dzisiaj, kontemplując tajemnicę Jej niepokalanego poczęcia, miejmy wzrok tak jak ona ukierunkowany ku Chrystusowi, abyśmy mieli moc i siłę, że tam gdzie rozpanoszy się kłamstwo i grzech, żeby zwyciężyła Jego prawda i łaska” - powiedział arcybiskup.
Jasnogórski "Hołd z kwiatów" w dniu święta Niepokalanego Poczęcia NMP ma już 12-letnią tradycję, zapoczątkowaną w roku poświęcenia nowej figury Matki Bożej Niepokalanej na placu przed jasnogórskim Szczytem. Do 1917 r. w tym miejscu stał postawiony przez zaborcę pomnik cara Aleksandra II, zastąpiony następnie posągiem Maryi. W stanie wojennym wierni układali pod figurą krzyż z kwiatów i zniczy. Ponad 10 lat temu nadszarpniętą przez czas figurę Maryi zastąpiła nowa.
Choć składany na Jasnej Górze hołd z kwiatów jest zwyczajem przejętym z Rzymu, jednak wypracowaną w minionych latach częstochowską specyfiką jest to, że oprócz duchownych uczestniczą w nim również wierni, składając pod figurą Matki Bożej przyniesione przez siebie kwiaty.
We wtorek przypada także 67. rocznica zapoczątkowania codziennej wieczornej modlitwy Apelu Jasnogórskiego. Po raz pierwszy odbyła się ona 8 grudnia 1953 r. - o godzinie 21. odmówiło ją wówczas kilka osób zgromadzonych w Kaplicy Matki Bożej, by prosić o uwolnienie uwięzionego przez władze PRL ówczesnego prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego.
Zgodnie z inicjatywą środowisk katolickich, popartą przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, we wtorek w porze Apelu Jasnogórskiego wierni zapalą w oknach domów świece i roratnie lampiony, by w duchowej łączności z Jasną Górą odmówić dziesiątkę różańca "w intencji ładu moralnego i pokoju społecznego w ojczyźnie".(PAP)
Autor: Krzysztof Konopka
kon/ mab/ mhr/