Ukazanie dziejów Warszawy "z perspektywy dnia dzisiejszego" i wyjaśnienie zagadnień związanych ze współczesnym miastem poprzez jego historię jest ideą nowej publikacji o dziejach stolicy. Jej autorem jest dr Błażej Brzostek; książka ma się ukazać w 2018 r.
Jak podkreślił dr Brzostek, koncepcją publikacji jest ukazanie historii Warszawy w sposób odmienny od obecnie istniejących. "Chciałbym, by była jakoś inspirująca dla współczesnego czytelnika. Wciągająca w inny sposób niż klasyczne monografie miast zaczynające się od opisu najdawniejszych siedzib ludzkich czy aktu fundacji i dochodzące do czasów najnowszych" - opowiadał PAP.
W myśl jego koncepcji historia miasta ma być opowiedziana w sposób "odwrócony" w stosunku do klasycznego. "Żeby człowiekowi, który dzisiaj mieszka i żyje w tym mieście, albo który Warszawę odwiedza lub nawet takiemu który jej nie zna, pokazać jej przeszłość z punktu widzenia teraźniejszości. Bo tak naprawdę każda historia jest tak pisana, choć tradycyjnie próbowano to ukrywać przez tworzenie dystansu badawczego i złudzenie, że ten kto zajmuje się historią jest jakby wyrwany z czasu" - mówił Brzostek.
Dr Blażej Brzostek podkreślił, że koncepcją publikacji jest ukazanie historii Warszawy w sposób odmienny od obecnie istniejących. "Chciałbym, by była jakoś inspirująca dla współczesnego czytelnika. Wciągająca w inny sposób niż klasyczne monografie miast zaczynające się od opisu najdawniejszych siedzib ludzkich czy aktu fundacji i dochodzące do czasów najnowszych" - opowiadał PAP.
Zaznaczył, że nie chce tworzyć takiego złudzenia, tylko powiedzieć, że "pisze historię Warszawy tu i teraz i zastanowić się co z tego wynika". "Co wynika z tego, że zna się jej obecne cechy, osobliwości, mieszkańców. I próbować od tego zaczynając znaleźć wyjaśnienie różnych problemów miasta i pytań, jakie sobie warszawiacy stawiają" - rozważał historyk.
W jego ocenie większość szczegółowych informacji o historii Warszawy znalazła się w już istniejących monografiach, dlatego nie zamieści ich w swej publikacji. "To ma być raczej pewien sposób opowiedzenia historii nie poprzez szczegóły, ale przez pewne pytania. Np. o to czy Warszawa jest miastem wschodnim, miastem wielkim czy miastem młodym" - wyliczał Brzostek.
Ma to być więc w pewnej mierze publikacja problemowa, chociaż autor nie planuje rozważać każdej kwestii w perspektywie historycznej. "To będzie raczej narracja ciągła na osi czasu, ale z przywoływaniem pewnych zasadniczych problemów. Powinno to być kilka dużych pytań związanych z tym, jaka Warszawa jest jako stolica np. w odniesieniu do innych stolic czy wielkich miast" - zaakcentował historyk.
"Tu można powiedzieć, że na pewno Warszawa była wielkim miastem 100 lat temu, ale teraz już nie jest. Pytanie czy to dobrze czy źle. Kiedyś wydawało się, że mieszkanie w wielkim mieście to szczyt marzeń. A dzisiaj już niekoniecznie, bo można mieszkać gdziekolwiek i żyć globalnie, dzięki możliwościom komunikacyjnym. Więc to wszystko się cały czas zmienia i chciałbym stawiając kilka takich pytań opowiedzieć o dziejach Warszawy jako historii pewnych zmian" - powiedział Brzostek.
Podczas pracy nad książką pragnie opierać się głównie na publikacjach, także tych nieznanych, z różnych szczegółowych dziedzin związanych z Warszawą. W jego ocenie takie archiwalne kwerendy zwłaszcza w odniesieniu do XX w. mogą zawierać cenne informacje, bo to niezwykle obszerne źródła. "Generalnie to będzie taka historia społeczna Warszawy, historia miasta jako wielkiego skupiska ludzi, mająca ambicje pokazania jak to zbiorowisko się zmieniało" - podkreślił.
Jarosław Trybuś, wicedyrektor Muzeum Warszawy, na którego zamówienie powstaje książka przypomniał, że minęło już wiele lat od momentu, kiedy powstała ostatnia taka publikacja. "Od tego czasu zmienił się stan wiedzy, a także potrzeby czytelników. A zatem przyszedł czas, żeby dać wszystkim zainteresowanym Warszawą dobre wyjaśnienie tego, dlaczego nasze miasto jest takie jakie jest. A to wyjaśnienie jest możliwe tylko poprzez historię" - mówił Trybuś.
Przyznał, że dość długo szukano autora, który zgodziłby się podjąć trudnego i rozpisanego na kilka lat zadania. "Ale w końcu wybraliśmy i chyba najlepiej jak się dało. Cieszę się ze zgody dr Brzostka, człowieka, który dał się poznać jako znakomity badacz nie tylko ze świetnym warsztatem naukowym, ale również doskonałym zrozumieniem współczesnego czytelnika. +Paryże innej Europy+, które opublikował niedawno są tego najlepszym dowodem. To ogrom pracy badawczej ubrany w znakomity język. Wierzę, że nowa historia Warszawy też taka właśnie będzie" - zaznaczył wicedyrektor.
Podkreślił, że Muzeum zgadza się z dr Brzostkiem, że ideą publikacji jest wyjaśnienie współczesnego miasta poprzez jego historię. "Zatem ta historia będzie pisana odwrotnie, czyli zgodnie z logiką. Od dnia dzisiejszego ku przeszłości, dlatego że przeszłość oderwana od rzeczywistości jest historią akademicką, która nie jest dla czytelnika tak istotna" - zaakcentował Trybuś.
Publikacja ma powstać do 2018 r. "Muzeum będzie służyło wszelką pomocą i materiałami merytorycznymi. Mam nadzieję, że efektem tej pracy będzie książka obecna w każdym warszawskim domu. Wierzę, że wszyscy, którzy do naszego otwartego miasta przybywają i chcą się o nim więcej dowiedzieć; którzy mieszkają tu od jakiegoś czasu, ale wciąż nie zdążyli zapoznać z dziejami Warszawy i mieszkańcy pragnący wiedzieć więcej, historię stolicy Brzostka wydaną przez Muzeum Warszawy kupią" - podsumował wicedyrektor. (PAP)
akn/ agz/