Religia

17.06.2019

W 2023 r. w Polsce XIII Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Luterańskiej

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce będzie gospodarzem trzynastego Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL). Odbędzie się ono w dniach 21-27 czerwca 2023 r. w Krakowie - poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

Dodała, że podczas obrad w Genewie delegacja z Polski zaprezentowała region, Polskę i Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce. W skład delegacji weszli: Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec, Prezes Synodu ks. dr Adam Malina oraz koordynator ds. kontaktów zagranicznych Anna Wrzesińska.

Rzeczniczka Kościoła luterańskiego w Polsce podkreśliła, że po prezentacji Rada ŚFL z radością przyjęła zaproszenie biskupa Kościoła ks. Jerzego Samca. Dziękując polskim luteranom za rozszerzenie gościnności na światową wspólnotę, prezydent ŚFL abp Panti Filibus Musa powiedział: "Jesteśmy wdzięczni za zaproszenie przez Kościół i Polaków do goszczenia Zgromadzenia. Modlimy się, aby było to błogosławieństwem dla Kościoła i jego misji, a także dla wspólnoty Kościołów luterańskich na świecie".

"Organizacja zgromadzenia z pewnością będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w historii naszego Kościoła i okazją do promowania różnorodności oraz luteranizmu w polskim społeczeństwie” - powiedział bp Samiec w swoim zaproszeniu.

Wyrażając radość z decyzji Rady, biskup Kościoła wspomniał, że pomysł zorganizowania Zgromadzenia ŚFL w Polsce zrodził się w 2014 r., ale punktem zwrotnym były obchody jubileuszu 500 lat Reformacji w 2017 r. w Polsce. W ramach jubileuszu Kościół ewangelicko-augsburski zorganizował szereg działań, w tym uroczyste nabożeństwo i sesję na Zamku Królewskim. W obchodach wzięli udział przedstawiciele ŚFL (Prezydent ŚFL bp Munib Younan oraz Sekretarz Generalny ŚFL ks. dr Martin Junge). Byli obecni goście międzynarodowi oraz ekumeniczni, członkowie różnych Kościołów chrześcijańskich, w tym także Kościoła rzymskokatolickiego z prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem na czele oraz przedstawiciele władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Bp Samiec podkreślił, że ma nadzieję, iż Zgromadzenie Ogólne ŚFL będzie okazją do złożenia „odważnego świadectwa płynącego z naszej wiary w Jezusa Chrystusa". Dzisiejszy świat potrzebuje "jasnego stanowiska Kościoła pośród wyzwań takich, jak niewyobrażalne rozwarstwienie ekonomiczne, zmiany klimatyczne, przymusowa migracja i ponowne pojawienie się nacjonalistycznych haseł, które głośno wykluczają całe grupy społeczne" - dodał.

Trzynaste Zgromadzenie Ogólne w Krakowie będzie drugim spotkaniem najwyższego organu decyzyjnego ŚFL w Europie Środkowo-Wschodniej. W 1984 r. Kościół Ewangelicki na Węgrzech gościł siódme zgromadzenie, które odbyło się w Budapeszcie.

Rada powołała również ośmioosobowy komitet, który będzie koordynował przygotowania do kolejnego Zgromadzania. Członkowie komitetu reprezentują siedem regionów ŚFL. W skład wchodzi dwoje przedstawicieli z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, bp dr Tamás Fabiny (Kościół Ewangelicki na Węgrzech) i Kadre Arikatnen (Estoński Kościół Ewangelicko-Luterański). Pozostali członkowie to: Colleen Elizabeth Cunningham (Afryka); Leone Chau (Azja); ks. Gustavo Gómez, (Ameryka Łacińska i Karaiby); ks. Katherine Altenburg, (Ameryka Północna); Amanda Carlshamre (kraje nordyckie), ks. Klaus Rieth (Europa Środkowo-Zachodnia).

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ponad 60 tysięcy członków. Jest zorganizowany w sześciu diecezjach. W 133 parafiach pracuje 153 duchownych (księży i diakonów).

Światowa Federacja Luterańska zrzesza 148 Kościołów, 75,5 miliona luteran w 99 państwach świata. Zgromadzenia Ogólne odbywają się co sześć lub siedem lat. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL