Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (KUL) ks. prof. Mirosław Kalinowski i dyrektor Centrum Polonijnego KUL prof. Janusz Bień zainaugurowali w ambasadzie RP w Berlinie działalność Centrum Polonijnego KUL w Niemczech z bogatą ofertą kursów w ramach 3. edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą – poinformował PAP ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.
Niemcy są trzecim europejskim państwem po Francji i Wielkiej Brytanii, w którym Centrum Polonijne KUL nawiązało współpracę z polską ambasadą i Polską Misją Katolicką. W Paryżu i Londynie funkcjonują już biura Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą.
"Uważam, że należy szczególnie docenić wybór władz lubelskiej uczelni, wszak Berlin zamieszkuje prawie 200 tys. Polaków, a w skali całych Niemiec obywateli polskich i osób polskiego pochodzenia jest ok. 2 milionów" - powiedział podczas spotkania ambasador Pawłoś.
"Mówiąc o Polonii i Polakach w Niemczech często podkreślam, że są to nasi najlepsi ambasadorowie za granicą Polski i że środowisko to jest bogate swoją różnorodnością. To oczywiście prawda, ale jest też druga prawda, która mówi, że często bardzo trudno jest się odnaleźć Polakom na niemieckiej ziemi, że mają oni wiele problemów w gąszczu niemieckich biurokratycznych przepisów, w miejscu pracy i w swoich polsko-niemieckich i mieszanych migracyjnych środowiskach" - podkreślił dyplomata.
"Ci ludzie potrzebują wsparcia, potrzebują edukacji, a my w tym gronie możemy chyba śmiało powiedzieć, że najbardziej potrzebują Boga!" - dodał.
"Nasza oferta edukacyjna spotkała się w Niemczech z bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego dziś chcemy przynieść to co mamy najlepsze w postaci dydaktyki opartej na znakomitych badaniach, które prowadzą nasi naukowcy" - zapewniał w ambasadzie RP rektor KUL ks. prof. Kalinowski, cytowany na stronie uczelni.
W swoim wystąpieniu zapewnił, że prezentowana oferta edukacyjna dla Polonii to tylko fragment szerokich możliwości KUL. Ks. prof. Kalinowski przypominał, że na KUL działa Ośrodek Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym, a Szkoła Języka i Kultury Polskiej będzie wkrótce obchodzić 50-lecie działalności.
"Poprzez te działania chcemy podziękować Polonii na całym świecie za wsparcie, jakiego udzielała naszemu uniwersytetowi przez tak wiele lat. Dziś chcemy zwrócić to dobro, którego doświadczaliśmy i dlatego małymi krokami, w różnych częściach świata, podejmujemy aktywności na rzecz Polonii" - oświadczył rektor KUL.
Zajęcia, w formie wykładów i warsztatów, rozpoczną się w listopadzie. Zapisy i szczegółowe informacje są na stronie www.polonia.kul.pl.
W niedzielę w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Berlinie ks. prof. Kalinowski odprawił mszę św. w intencji Polonii i wygłosił homilię, zaprosił także wiernych do zapoznania się z ofertą edukacyjną KUL, adresowaną do Polaków za granicą - poinformował PAP ambasador Pawłoś. Po mszy św. odbył się koncert reprezentacji Chóru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Artystów Muzykologii KUL.
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
bml/ ap/