Na Wyspie Topolowej w romantyczno-sentymentalnym parku w Arkadii k. Nieborowa (łódzkie) zostanie zrekonstruowany XVIII-wieczny Grobowiec Księżnej. Ponad 70 tys. zł na odbudowę obiektu przekazała Łowicka Grupa Rybacka.
Zaprojektowany przez architekta Szymona Bogumiła Zuga nagrobek powstał w latach 1785-1789. Budowla z szarego marmuru dębnickiego stanęła na sztucznym nasypie w rozlewisku rzeki Łupia, która później została przemianowana na Skierniewkę. Łupia to również pierwotna nazwa Arkadii.
Pomnik z łacińskim napisem „Et in Arcadia ego” był wzorowany na grobowcu Jeana Jacquesa Rousseau we francuskim Ermenonville. Miał cokół, korpus z wnęką (w której umieszczono rzeźbę św. Cecylii), pokrywę z akroterionami i zwieńczenie w kształcie wazy. Stał się symbolicznym grobowcem księżnej Heleny Radziwiłówej (z Przeździeckich), założycielki i opiekunki parku w Arkadii.
Grobowiec nie przetrwał próby czasu a część elementów przepadła. Do dzisiaj nie odnaleziono m.in. dużej części cokołu, która zostanie zrekonstruowana. Prace będą możliwe dzięki Łowickiej Grupie Rybackiej, która w ramach projektu „Wzmocnienie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa” na renowację pomnika przekazała ponad 70 tys. zł.
Arkadia (wcześniej Łupia) w 1777 r. została zakupiona przez Helenę Radziwiłłową, żonę Michała Hieronima, właściciela pobliskiego Nieborowa. W nowej posiadłości księżna stworzyła romantyczno-sentymentalny ogród w stylu angielskim. To jeden z najlepiej zachowanych obiektów tego typu w Polsce.
Do dzisiaj w parku, zajmującym powierzchnię ok. 14,5 ha, można podziwiać wiele obiektów, które powstałych dzięki zaangażowaniu Heleny. Są wśród nich m.in.: Świątynia Diany, Łazienki (Przybytek Arcykapłana), Akwedukt, Grota Sybilii, Domek Gotycki, Łuk Grecki i Cyrk Rzymski. W parku jest też staw z dwiema wyspami oraz wiele gatunków roślin.(PAP)
duk/ mow/