Średniowiecze

12.09.2017

W Bazylice Bożego Ciała w Krakowie trwa konserwacja sklepienia

Bazylika Bożego Ciała w Krakowie. Źródło: Parafia Bożego Ciała w Krakowie Bazylika Bożego Ciała w Krakowie. Źródło: Parafia Bożego Ciała w Krakowie

Trwa konserwacja sklepienia w prezbiterium bazyliki Bożego Ciała w Krakowie. Efekt prac będzie można podziwiać już w grudniu tego roku. Odnowiony ma być także ołtarz Marii Magdaleny i Tron Prepozyta.

Bazylika Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu jest jedną z największych i najważniejszych świątyń w mieście. Konserwacja jej wnętrza znalazła się na liście projektów kluczowych, które w najbliższych trzech latach będą mieć zapewnione finansowanie z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Na tegoroczne prace gospodarze świątyni Kanonicy Regularni Laterańscy mają otrzymać za pośrednictwem SKOZK ponad 1,1 mln zł dotacji.

"Cieszymy się bardzo, że znaleźliśmy się pośród kluczowych projektów konserwatorskich realizowanych w Krakowie, bo dzięki przyznanym środkom będziemy mogli przyśpieszyć konserwację obiektu sakralnego o ogromnej wartości historycznej i artystycznej, który nie został jeszcze odrestaurowany w całości" – mówił PAP przeor klasztoru ks. Tomasz Szatanik CRL.

W tym roku zakończone zostaną prace przy sklepieniu w prezbiterium, gdzie konserwatorzy pod warstwą tynku odkryli średniowieczną dekorację malarską w formie lilijek. Odnowiony zostanie także ołtarz Marii Magdaleny oraz XVII-wieczny Tron Prepozyta z kunsztowną dekoracją snycerską. "Tron ten był wielokrotnie przemalowywany i przerabiany. Na razie udało się nam odsłonić pierwotne formy rzeźbień, zapraw i złoceń i część warstw malarskich, na podstawie których możemy postawić hipotezę, jak powinien on wyglądać" – mówił Krystyn Kozieł, kierujący pracami konserwatorskimi w świątyni.

Tron zwieńczony baldachimem zdobi figurka Chrystusa Zbawiciela, zaś w przedniej jego części namalowany został wizerunek św. Augustyna.

W ciągu trzech lat na renowację wnętrza kościoła Bożego Ciała przeznaczonych zostanie w sumie ponad 4,6 mln zł, z czego dotacja SKOZK wyniesie ponad 3,9 mln zł.

Kościół Bożego Ciała został wybudowany w XIV i XV wieku. Jego fundatorem był Kazimierz Wielki. Świątynia ma 73 m długości, 24 m szerokości i prawie 30 m wysokości. Wewnątrz znajduje się XVII- wieczny ołtarz główny z obrazami włoskiego malarza tworzącego w Krakowie Tomasza Dolabella. W 2014 r. zakończyła się konserwacja ołtarza trwająca prawie cztery lata. (PAP)

autor: Małgorzata Woś

wos/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL