Kamienny monument przypominający o przypadającym w br. jubileuszu 500-leciu Reformacji odsłonili w niedzielę przy kościele w Szczyrku miejscowi luteranie. „Ma on przetrwać kolejnych 500 lat” – powiedział inicjator jego ustawienia luterański ksiądz Jan Byrt.
„Monument to dwutonowy kamień. Wykute zostały na nim dwie dłonie, które symbolicznie przekazują sobie światłość bożą. Są też dwa zdania z Biblii - pierwszy z Psalmu 119: +Z całego serca szukam Ciebie (Boga)+, a drugi z listu apostoła Pawła do Galacjan: +Służcie jedni drugim w miłości+” – poinformował PAP ks. Byrt.
Duchowny dodał, że monument został ustawiony nieopodal kościoła, przy drodze ze Szczyrku do Wisły przez przełęcz Salmopolską. Inicjatorowi zależało, by swobodny dostęp mieli do niego zarówno wierni i mieszkańcy, jak i turyści. „Chcemy, aby nasi parafianie przekazywali swoim sąsiadom i turystom światłość oraz miłość Jezusa” – powiedział.
Ks. Byrt przypomniał, że jest to już trzeci kamienny monument w okolicach Szczyrku, który powstał dzięki aktywności tamtejszych luteran. „Na Przełęczy Salmopolskiej w roku przystąpienia Polski do UE ustawione zostały tablice z dziesięcioma przykazaniami. Później na Kotarzu powstał ołtarz zbudowany z kamieni z każdego z państw Europy” – dodał.
Odsłonięcie monumentu poprzedziło uroczyste nabożeństwo w szczyrkowskim kościele luterańskim. Ks. Byrt wręczył w jego trakcie pamiątkowe medale wybite przez parafię z okazji 500-lecia Reformacji. Honorowane są nim wybitne postacie życia społecznego i politycznego, kierujące się w życiu Ewangelią. Posiadają go m.in. papież Franciszek, były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, a także skoczkowie narciarscy Piotr Żyła i Maciej Kot. W niedzielę otrzymał go szef szczyrkowskiej policji Jerzy Bujok, lekarz z Wisły Rafał Więcek oraz parafianin ze Szczyrku Krzysztof Heller.
Ks. Jan Byrt znany jest z niekonwencjonalnych pomysłów promujących wiarę i sport. Na stokach rozdawał narciarzom Biblię. Zimą rozdaje dzieciom sprzęt narciarski, a latem rowery. Obok kościoła w Szczyrku tworzy ogród, w którym drzewa sadzą politycy, samorządowcy i sportowcy.
Źródła Reformacji tkwią w wydarzeniach z 31 października 1517 r. Wówczas Marcin Luter wywiesił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez wymierzonych przeciw praktyce sprzedaży odpustów. Tezy były zaproszeniem do dyskusji na temat ówczesnego stanu Kościoła i propozycją odnowy jego oblicza. 500 lat temu okazało się to niemożliwe. W 1521 r. Luter zerwał z Rzymem, a ówczesny papież Leon X go ekskomunikował. Doszło do rozłamu w Kościele Zachodnim.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ok. 70 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim, gdzie trendy reformacyjne dotarły wkrótce po ogłoszeniu w 1517 r. tez reformacyjnych przez Marcina Lutra. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych. (PAP)
autor: Marek Szafrański
edytor: Jacek Ensztein