Polska po 1989 roku

26.06.2016 aktualizacja 18.07.2016

W Białymstoku rusza VI "Lato z zabytkami"

Budynek Muzeum Historycznego przy ul. Warszawskiej 37 w Białymstoku. Fot. PAP/A. Reszko Budynek Muzeum Historycznego przy ul. Warszawskiej 37 w Białymstoku. Fot. PAP/A. Reszko

Odkrywanie tajemnic białostockich zabytków, ale też różnych miejsc - to główny cel akcji "Lato z zabytkami. Odkryj Białystok 2016", która rozpoczyna się w niedzielę. Jest organizowana po raz szósty. Przewodnicy nieodpłatnie będą oprowadzać chętnych po mieście.

Wycieczki różnymi trasami i o różnej tematyce zaplanowano na osiem spotkań w wyznaczonych terminach w lipcu, sierpniu i wrześniu.

Wśród atrakcji m.in znajdą się opowieści o jednej z najbardziej charakterystycznych i najpiękniejszych białostockich świątyń - kościele Św. Rocha, o dawnych pałacykach z ulicy Warszawskiej, o nieistniejących nekropoliach, czy o dawnej ulicy Staroszosejnej - powiedziała PAP Katarzyna Pierwienis-Laskowska z regionalnego PTTK, które jest organizatorem akcji we współpracy z miastem Białystok.

Ulica Staroszosejna w XIX wieku była ważną ulicą, która wiodła z dworca kolejowego do centrum miasta. Jej rolę - jak tłumaczy Pierwienis-Laskowska - przejęła potem nowa przeprawa drogowa zbudowana nad torami kolejowymi: wiadukt na ul. Dąbrowskiego.

W rejonie dawnej Staroszosejnej, znajduje się zlokalizowany na wzgórzu Św. Rocha - Kościół Św. Rocha. Kościół ten był zbudowany jako pomnik wdzięczności Bogu za odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1926 r. kamień węgielny był wmurowany w 1927 r. Kościół konsekrowano w 1946 r. Ostatnie prace artystyczne zakończono 20 lat później.

Uczestnicy wakacyjnych wycieczek będą też mogli poznać bliżej historię ulicy Warszawskiej, która - jak powiedziała Pierwienis-Laskowska - jest tą ulicą w mieście, przy której przetrwało najwięcej zachowanych, autentycznych, a nie "odtworzonych" zabytków z XIX w. Wymieniła m.in dawny pałacyk Cytronów, gdzie mieści się Muzeum Historyczne.

"+Lato z zabytkami+ to propozycja dla turystów, ale też dla wszystkich białostoczan, którzy chcą poznać historię naszego miasta (...) Czasami nawet rodowici białostoczanie nie zdają sobie sprawy z tego, jaka historia związana jest z poszczególnymi miejscami w naszym mieście" - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. (PAP)

kow/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL