„Zwiastun wolności: powstanie 1863-1864 na Litwie” – pod takim tytułem w poniedziałek w centrum Wilna na placu Vincasa Kudirki została otwarta wystawa, upamiętniająca 160. rocznicę Powstania Styczniowego. Celem ekspozycji jest m.in. wskazanie, że tylko wspólny wysiłek może zagwarantować wolność.
„Przesłaniem tej wystawy jest to, iż tylko połączone wysiłki narodów i państw mogą zagwarantować wolność, prawo do wyboru własnej drogi rozwoju” – czytamy w komunikacie organizatora wystawy Instytutu Historii Litwy.
Dr Olga Mastianica, współautor wystawy w rozmowie z PAP podkreśliła, że ekspozycja zawiera wiele elementów polskich, „bo był to zryw Polaków i Litwinów, wielu narodów” i prezentuje wiele niepublikowanych dotychczas materiałów.
„Mamy tu m.in., zdjęcie dokumentujące udział uczestników powstania w pogrzebie serca marszałka Józefa Piłsudskiego w Wilnie. W 1936 roku żywych było jeszcze kilku powstańców” – podkreśla historyk.
Wystawa składa się z kilku bloków tematycznych. Opowiada o faktach i mechanizmach zrywu, o uczestnikach powstania i jego przywódcach, przypomina o następstwach przegranej walki oraz o utrwalaniu pamięci „ostatniej zbrojnej próby przywrócenia Rzeczypospolitej Obojga Narodów”.
Wystawa poświęcona 160. rocznicy Powstania Styczniowego, na Litwie znanego jako powstanie 1863-1864 roku, w Wilnie będzie prezentowana do 20 listopada, po czym zostanie przeniesiona do różnych miast kraju.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ mal/