2 lipca na Jasnej Górze odbędzie się XXIX Nadzwyczajny Światowy Zjazd oraz Pielgrzymka Kresowian. W programie podsumowanie I i II edycji Konkursu Historycznego Wołyń – Pamięć Pokoleń, wręczenie nagród laureatom i koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu ministra dr. Michała Wójcika – podaje Danuta Skalska, rzecznik Światowego Kongresu Kresowian.
Msza św. o godzinie 9.30 w Kaplicy Matki Bożej w intencji wypędzonych, poległych i pomordowanych na Wschodzie rozpocznie uroczystości. Homilię wygłosi ks. Tadeusz Isakowicz–Zaleski. W pielgrzymce i zjeździe będzie uczestniczyć około 50-osobowa delegacja z Litwy i Ukrainy.
W programie przewidziano poświęcenie sztandaru Stowarzyszenia „Wspólnota i Pamięć”, marsz pokoleń kresowych z Apelem Pamięci pod tablicami poświęconymi Polakom zamordowanym na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939–47 oraz Ukraińcom udzielającym Polakom pomocy, chwilę wspomnień o ludziach Kresów, wystąpienie prezesa Światowego Kongresu Kresowian oraz Honorowych Gości. W ramach Otwartego Forum Kresowego omówione zostaną tematy: przygotowania do obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej, pomoc Polakom na Wschodzie, relacje o sytuacji Polaków na Ukrainie, Wileńszczyźnie i Białorusi, przywracanie pamięci o Kresach, w tym rola organizacji młodzieżowych w kontynuowaniu pamięci pokoleń. Zakończenie wydarzenia zaplanowano na godzinę 15.20.
"Spodziewamy się, jak co roku, przybycia od tysiąca do półtora tysiąca uczestników. Swoją obecność zapowiedzieli zacni goście, jak wiceminister Szymon Giżyński - podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oczekujemy na potwierdzenie od zaproszonych ministrów, Posłów Na Sejm RP, Senatorów RP. Mają być też obecni przedstawiciele władz miasta Częstochowy" - powiedziała PAP Danuta Skalska, rzecznik Światowego Kongresu Kresowian.
W godzinach 15.30–16.00 w pawilonie Muzeum Częstochowskiego w pobliskim Parku Staszica będzie miała miejsce impreza towarzysząca: finisaż wystawy „Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej”. Oprowadzanie kuratorskie poprowadzi znany z ciekawych opowieści Tomasz Kuba Kozłowski, na co dzień pracownik warszawskiego Domu Spotkań z Historią. Jest on też kolekcjonerem artefaktów związanych z przedwojennymi polskimi uzdrowiskami kresowymi, część jego bogatej kolekcji uświetnia niniejszą wystawę.
Organizatorami zjazdu i pielgrzymki są: Światowy Kongres Kresowian, Towarzystwo Miłośników Lwowa – Bytom, Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów – Wrocław, przy dofinansowaniu ze środków pochodzących z budżetu województwa śląskiego.(PAP)
Autor: Maciej Świerzy
macs/ dki/